حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه

نوشته شده در تاریخ ۱۲:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه

عبدالحسین خسروپناه(زاده‌ی بهمن ۱۳۴۵ در شهرستان دزفول) روحانی استاد و پژوهشگر فلسفه دین،رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفة،دارای تألیفات متعدد علمی ممتاز،‌علاوه برترویج گفتمان علوم انسانیِ اسلامی نظریه‌پرداز برجسته درزمینة فلسفة علوم انسانی اسلامی است.

بسم الله الرحمن الرحیم
زیست نامه علمی استاد عبدالحسین خسروپناه


تحصیل و تدریس
عبدالحسین خسروپناه در بهمن ماه 1345 شمسی مصادف با شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان در شهرستان دزفول، چشم به جهان طبیعت گشود. دروس حوزوی را در کنار دروس متوسطه (رشته تجربی) در سال 1362 آغاز کرد و به مدت شش سال در سال 1368شمسی در مقطع سطح سوم حوزه علمیه فارغ‌ التحصیل شد.
وی، علاوه بر دروس متعارف حوزه علمیه قم، کتاب‌های دیگر ادبى و فقهى و اصولى و فلسفی از جمله شرح نظام، شرح مطول، شرایع الاسلام، حلقات شهید صدر، قوانین و فلسفتنا را در مدرسه‌های علمیه آیت الله معزی و آیت الله نبوی و آیت الله قاضی در شهرستان دزفول و نیز تابستان‌ها در حوزه‌های علمیه طزرجان یزد و قم فرا گرفت و از محضر استادان برجسته‌ حوزه‌های علمیه، همچون: آیات مکرم آقایان حاج شیخ محمدکاظم مدرسیان، حاج سید مجدالدین قاضى دزفولی، حاج شیخ مدرس افغانی، حاج شیخ قدرت الله وجدانی فخر، حاج شیخ کاظم تدین نژاد، حاج شیخ کاظم سبط الشیخ و حاج شیخ محسن اراکی بهره فراوان برد.
این دوره از تحصیل به جهت انس با جوانان مخلص و همراهی با شهدای دوران هشت ساله دفاع مقدس از بهترین دوران عمرش به شمار می‌رود. وی علاوه بر فعالیت تبلیغی در دوران دفاع مقدس، در عملیات‌های رمضان، محرم، کوشک، بدر، والفجر هشت، کربلای پنج و والفجر ده، به عنوان تک تیرانداز و دیدبان شرکت نمود و چندین بار با موج انفجار و مصدومیت شیمیایی، راهی بیمارستان شد.
استاد خسروپناه در سال 1368 دروس خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه قم آغاز کرد و دوازده سال از محضر استادانی همچون حضرات: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله العظمی فاضل لنکرانى، آیت الله العظمی جعفر سبحانی، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در حوزة علمیه قم، بهره برد. تحصیل دروس تخصصى کلام اسلامى را در کنار دروس خارج فقه و اصول در سال 1370 شمسی آغاز کرده و در سال 1374 در مقطع دکتراى کلام اسلامى با رتبه اول از مؤسسه امام صادق (علیه‌السلام) فارغ التحصیل شد و پایان نامه خود را با عنوان انتظارات بشر از دین به اتمام رساند.
تحصیل تفسیر قرآن و فلسفه و عرفان و بهره‌مندی از محضر استادانی همچون، آیت‌الله تدین‌‏نژاد، آیت‌الله حسن‌‏زاده آملی، آیت‌الله جوادى آملی، آیت‌الله مصباح یزدی، آیت‌الله سبحانى و آیت‌الله انصارى شیرازى، یکی دیگر از بخش‌های تحصیلی‌ استاد خسروپناه به شمار می‌آید که از سال 1364شمسی تا سال 1385 ادامه داشته است.
ایشان از سال 1370 شمسی در کنار تحصیل به فعالیت پژوهشى فردی و جمعی اشتغال ورزیده و مدیریت‌های پژوهشی و اجرایی خُرد و کلان داشته است.
یکی از توفیقات الهی ایشان، زمینه تدریس دروس حوزوی و دانشگاهی از سال 1362 شمسی در کنار تحصیل بوده است که تا کنون در مدارس علمیه دزفول و قم و مؤسسه امام صادق و مؤسسه امام خمینی و جامعه الزهراء به تدریس ادبیات، فقه، اصول، فلسفه و کلام اشتغال علمی داشته و نیز از سال 1365 در تربیت معلم دزفول و دانشگاه‌هاى شهید چمران اهواز، شهید بهشتى و علوم پزشکی شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم اسلامى رضوى مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد و مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به تدریس دروس فلسفى و کلامى پرداخته است و توانسته همه کتاب‌های متعارف حوزه علمیه، از جامع‌المقدمات تا کفایه و همچنین از بدایه الحکمه تا الشواهد الربوبیه و اسفار اربعه را در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشور تدریس کند.
استاد خسروپناه از سال 1374 تا کنون، در کنگره ‏ها و همایش‏هاى علمى داخلی و بین‌المللی شرکت کردند و مقالات پذیرفته شده خود را قرائت کند. وی در کشورهای عربستان، انگلستان، عراق، امارات، قطر، چین، روسیه، ترکیه، گرجستان، مالزی، پاکستان، هندوستان، لبنان، سوریه، اتریش، سوئیس، سوئد، اندونزی، قزاقستان، بوسنی و هرزگوین، ایتالیا و واتیکان، سخنرانی‌های متعدد داشته‌اند.
استاد خسروپناه از سال 1375 توسط آیت الله مدرسیان در دروس فقه و اصول اجازه اجتهاد و نقل حدیث گرفتند و از سال 1394 به رتبه استاد تمامی دست یافتند و اینک از استادان مشهور حوزه علمیه قم چندین اجازه اجتهاد و اجازه روایی دارند.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در رشته فلسفه علوم انسانیِ اسلامی  به دلیل ترویج گفتمان علوم انسانیِ اسلامی، و تألیف آثار علمی مفید و ممتاز در زمینه فلسفه علوم انسانیِ اسلامی در سال  1396 در سومین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به عنوان نظریه‌پرداز برجسته فلسفة علوم انسانی اسلامی معرفی شدند.
اما نظریه‌ها و دیدگاه‌های اختصاصی استاد خسروپناه، عبارتند از: 1- نظریه فلسفه فلسفه اسلامی که در هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی به عنوان نوآوری پذیرفته شد. 2- نظریه دیدبانی 3- نظریه حکمت خودی و تغییر موضوع فلسفه به وجود انضمامی انسان 4- رئالیسم شبکه‌ای و تئوری بداهت نظام‌مند کارآمد 5- الگوی حکمی- اجتهادی و روش شناسی حکمی- اجتهادی 6- نظریه فرایندی از مبانی تا نظام‌های عینی
مهمترین دغدغه‌های فکری و فلسفی و فقهی استاد خسروپناه در دو حوزه مشخص می‌شود: اول، جریان شناسی فکری ایران و جهان اسلام و دوم، اسلامی سازی علوم انسانی و به تبع آن، نظام سازی فقه اسلامی.
    از مهم ترین آثار وی در حوزه علوم انسانی اسلامی نیز می توان به کتاب های «فلسفة علوم اجتماعی»، «در جستجوی علوم‌انسانی اسلامی» و فلسفة علوم انسانی(بنیادهای نظری)، انسان‌شناسی اسلامی، روش‌شناسی علوم اجتماعی، منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، منظومه فکری امام خمینی(ره) اشاره کرد.

کتاب‌های انتشار یافته
    اصطلاح نامه فلسفه/ مرکز مطالعات و تحقیقات دفتر تبلیغات / با همکاری جمعی از محققان/ 1376(چاپ دوم)
    کلام جدید/ مرکز مطالعات و پژوهش‌هاى فرهنگى حوزه/ 1379؛ ویرایش جدید این کتاب با عنوان کلام جدید با رویکرد اسلامی با اضافه و اصلاحاتی با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه معارف و نشر معارف در سال 1389 منتشر گردید.
    جامعه مدنى و حاکمیت مدنى/ انتشارات وثوق/ 1379.
    گفتمان مصلحت/ کانون اندیشه جوان / 1379.
    انتظارات بشر از دین / پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/1380.
    جامعه علوى در نهج البلاغه/ مرکز مطالعات و پژوهش‌هاى فرهنگى حوزه علمیه / 1380.
    گستره شریعت / نشر معارف/ 1380.
    پلورالیسم دینى و سیاسى / پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1381.
    قلمرو دین/ مرکز مطالعات و پژوهشهای فرهنگی حوزه علمیه/ 1381.
    اخلاق در قرآن/ معاونت آموزش عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی فقیه در ندسا/1383.
    آسیب شناسی جامعه دینی/ نشر معارف/1384.
    جریانهای فکری ایران معاصر/ انتشارات وثوق/ 1384.
    شریعه شهود(در باره استاد سید جلال الدین آشتیانی و پاره‌ای از آراء حکمی او)/ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/1385.
    فلسفه‌های مضاف/ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ ج اول و دوم/1385.
    جریان شناسی فکری ایران معاصر/ مؤسسه فرهنگی حکمت نوین اسلامی/ 1388.
    آسیب شناسی جامعه دینی/ نشر معارف/ قم/ 1385.
آسیب شناسی دین پژوهی معاصر: تحلیل دین شناسی شریعتی، بازرگان و سروش/ تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1388.
    نظام معرفت شناسی صدرایی/ با همکاری حسن پناهی آزاد/ تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1388.
    مسائل جدید کلامی و فلسفه دین جلد (1و2و3)/ جامعه المصطفی (ص) العالمیه/ 1388.
  فقه در محک زمانه: نقدی بر مقاله "فقه در ترازو" اثر دکتر سروش/ تهران: کانون اندیشه جوان/ 1388.
    هستی شناسی معرفت/ با همکاری حسن پناهی آزاد/ تهران: امیرکبیر/ 1389.
   جریان شناسی ضد فرهنگ‌ها/ قم: مؤسسه فرهنگی حکمت نوین اسلامی/ 1389.
    دین شناسی/ انتشارات کانون اندیشه جوان/ 1389.
    روشنفکری و روشنفکران/ انتشارات کانون اندیشه جوان/ 1389.
    فلسفه فلسفه اسلامی/ تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1389.
    علامه طباطبایی/ فیلسوف علوم انسانی- اسلامی(دوجلد)/ تهران: انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛ 1390.
    اندیشه نامه علامه شعرانی (دوجلد)/ تهران: انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1390.
    رویکرد استاد مطهری به علم و دین/ نشر معارف/ 1390.
    دراسه تحلیلیه للمعرفه الدینیه عند سروش/ نشر محبین/ 1390.
  انتظارات اعتدالی از دین/ معاونت فرهنگی/ آموزشی سازمان بسیج اساتید/ 1390.
کلام نوین اسلامی/ مؤسسه حکمت نوین اسلامی/ جلد اول و دوم/ 1390.
کلام نوین اسلامی ج3/ قم: انتشارات تعلیم و تربیت اسلامی/ چاپ اول/ 1392.
فلسفه علوم انسانی/ قم: انتشارات تعلیم و تربیت اسلامی/ چاپ اول/1392.
جمعی از نویسندگان/ اندیشه های حکمی و اجتهادی شهید آیت الله محمدباقر صدر/ به کوشش عبدالحسین خسروپناه/ تهران: انتشارات مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران/ 1392.
عبدالحسین خسروپناه، مهدی عاشوری/ تحلیل معرفت/ تهران: انتشارات مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران/ 1392
عبدالحسین خسروپناه و حمید پارسانیا/ تولید و تکوین علوم انسانی اسلامی/  تهران: انتشارات مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران/ 1392.
عبدالحسین خسروپناه، حسن پناهی آزاد/ سروش، دین و نواندیشی/ نشر معارف/ 1393.
دین شناسی/ بسیج اساتید و دانشگاه علامه طباطبایی/ 1393.
علم دینی/ بسیج اساتید و دانشگاه علامه طباطبایی/ 1393.
پرستاری حکیمانه/ اکرم السادات حسینی، فاطمه الحانی، عبدالحسین خسروپناه، عبدالکریم بهجت پور/ 1393.
عبدالحسین خسروپناه و جمعی از پژوهشگران/ درجست و جوی علوم انسانی اسلامی/ جلد1/ نشرمعارف و شورای عالی انقلاب فرهنگی/ 1393.
عبدالحسین خسروپناه و جمعی از پژوهشگران/ درجست و جوی علوم انسانی اسلامی/ جلد2/ نشرمعارف و شورای عالی انقلاب فرهنگی/ 1393.
عبدالحسین خسروپناه و جمعی از پژوهشگران/ انسان شناسی اسلامی/ نشرمعارف/ 1393.
عبدالحسین خسروپناه، مهدی عاشوری/ رئالیسم معرفتی/ تهران: مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران/ چاپ اول/ 1393.
روش شناسی علوم اجتماعی/ تهران: مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران/ چاپ اول/ 1394.
عبدالحسین خسروپناه و جمعی از پژوهشگران / منظومه فکری امام خمینی(ره)/ تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی / چاپ اول / 1395.

عبدالحسین خسروپناه(ناظر علمی)، سید محمد صادق موسوی، جاسم موسی پور، حسن قاسمی، هادی سلیمانی فر / امامت خاصه و پاسخ به شبهات جدید ج1/ اهواز: دانشگاه امیرالمؤمنین (ع) / چاپ اول/ 1395.
عبدالحسین خسروپناه و جمعی از پژوهشگران / منظومه فکری آیت الله العظمی خامنه ای: نظام بینشی، منشی و کنشی /  تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی / چاپ اول / 1396.
عبدالحسین خسروپناه / فلسفه شناخت / تحقیق و تدوین: حسن پناهی آزاد / قم: دفتر نشر معارف با همکاری موسسه حکمت نوین اسلامی / چاپ اول / 1396.

کتاب‌های آماده انتشار
     کثرت گرایى دینى
    فلسفه امامت
    سکولاریزم نقابدار
    جریان شناسی تصوف
    جریان شناسی فکری جهان اسلام

جزوه‌های درسی
منابع کلامی/ جزوه سطح چهارم رشته تخصصی کلام اسلامی مؤسسه امام صادق(ع)/ 1374.
مبادى و منابع علم کلام اسلامی/ مؤسسه امام صادق(ع)/1374.
معرفت شناسى دینی/ مؤسسه امام صادق(ع)/ 1375.
معرفت شناسى دینى / جزوه سطح چهارم رشته تخصصی کلام اسلامی مؤسسه امام صادق(ع) / 1378.
معرفت شناسى / جزوه سطح چهارم رشته تخصصی کلام اسلامی مؤسسه امام صادق(ع) / 1379.
معرفت شناسى / جزوه سطح کارشناسى حوزه دانشجویى شهید بهشتى / 1380.
در آمدى بر کلام جدید/ مقطع کارشناسی، تهران، حوزه دانشجویى شهید بهشتی/ 1380.
دین شناسی/ جامعه المصطفی العالمیه/ 1387.
علم و دین/ موسسه امام صادق/ 1385.
علم دینی/ موسسه امام صادق/ 1385.
درس‌های غرب شناسی(تاریخ فلسفه غرب)/موسسه امام خمینی/ 1380.
فلسفه نفس/موسسه امام خمینی/1385.
فلسفه اخلاق/ مدرسه امام خمینی/ 1386.
فلسفه حقوق/ طرح معرفت/ 1385.
جریان شناسی جهان اسلام/ دانشگاه معارف/ 1385.
درس‌های الشواهد الربوبیه/ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1386-1391.
درس‌های کفایه الاصول/ درسهای آزاد حوزه علمیه قم/ 1383-1386.
درس‌های ولایت فقیه/ دانشگاه تهران/ 1388-1390.
درس‌های فقه مصلحت/ حوزه علمیه قم/ 1388.
درس‌های فقه سیاسی اسلام/ حوزه علمیه قم/ 1389.
تقریرات خارج فقه آیت الله وحیدخراسانی/ حوزه علمیه قم/ 1368-1380.
تقریرات خارج اصول آیت الله وحید خراسانی/ حوزه علمیه قم/ 1368-1380.
تقریرات خارج اصول آیت الله فاضل لنکرانی/ حوزه علمیه قم/ 1368-1380.
تقریرات خارج فلسفه آیت الله جوادی آملی/ حوزه علمیه قم/ 1368- 1385.
تقریرات خارج فقه آیت الله سبحانی/ حوزه علمیه قم/ 1368-1380.
تقریرات خارج فقه آیت الله جوادی آملی/ حوزه علمیه قم/ 1368- 1382

مقالات علمی ترویجی و علمی پژوهشی

    سنت‌های الهی در جامعه و تاریخ/ کنگره قرآن/ دار القرآن مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی/ 1372.
    علم اطلاع رسانى ونقش آن در اطلاعات علم کلام/ کلام اسلامى ش 14/1374.
    طرح تدوین اصطلاحنامه و نمایه سازى علم کلام/ کلام اسلامى ش 15/1374.
    نگاهى درون دینى به پلورالیسم یا تکثر گرایى دینى / حوزه و دانشگاه شماره 8/ 1375.
    اسلام و نیازهاى زمان / مجله تخصصى کلام اسلامى / شماره 17/1375.
    مفهوم آزادى از منظر درون و برون دینى / مجله تخصصى کلام اسلامی/ شماره 19 و20 و 21/ 76-1375.
    نگاه درون دینى به پلورالیزم دینی/ کتاب نقد/ ش4 / 1376.
    نظریه تأویل و رویکردهاى آن/ کتاب نقد/ ش5 و 6/ 1376.
    مشروعیت حکومت ولایى / کتاب نقد/ ش7 / 1377.
    اسلام جامع نگر و انقلاب اسلامى ایران/ کتاب جرعه جارى مجموعه مقالات/ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامى/ 1377.
    حوزه، دانشگاه و چیستى و بایستگى علوم انسانی/ دانشگاه اسلامى/ ش7/ 1377.
    امام خمینى و چالش هاى نظرى حکومت ولایی/ دانشگاه اسلامى/ ش6/ پاییز1377.
    آسیب¬شناسى انقلاب اسلامى ایران/ راه انقلاب ج 2 مجموعه مقالات پژوهشى درباره
    انقلاب اسلامى(کمیته پژوهش و مطالعات ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی) تهران/ بهمن1378.
    جایگاه مصلحت در حکومت ولایی/ مجموعه آثار کنگره امام خمینی/ 1378.
    روشنفکرى از دیدگاه استاد مطهرى و دکتر شریعتی/ مجموعه مقالات همایش احیاى تفکر دینی/ اردیبهشت 1378.
    روشنفکری و روحانیت از دیدگاه امام خمینی(ره)/دانشگاه اسلامی/ ش9 و10/ تابستان و پاییز 1378.
    ارزش شناخت / مجله تخصصى کلام اسلامی شماره های32 و 33 و 34 / 1379 و1378.
    یازده مغالطه در باب خشونت/ کتاب نقد/ ش14و15/ 1379.
    معرفی کتاب نظریه المعرفه/ ذهن/ ش3/ پاییز1379.
    معنایابى از نظرگاه مفسران اسلامى و نشانه شناسان غربى / قبسات شماره17/ 1379.
    تئوری‏هاى هاى صدق / ذهن 1 / 1379.
    نظریه مطابقت/ خرد نامه صدرا/ زمستان 1379.
    منطق استقراء علمى / مجله تخصصى کلام اسلامی شماره¬های37 و38 و40 و41 و42 / 81- 1380 .
   قبض تجربه نبوى یا بسط آن/ صباح ویژه نامه گستره¬ى دین/ پاییز 1380.
    نقدى بر هرمنوتیک فلسفی/ رواق اندیشه شماره 6/ اسفند 1380.
    دوازده پرسش در باب اسلام و دموکراسی/ کتاب نقد ش 21 و 20/ پاییز و زمستان 80. 
جستارى در معنا شناسى معنا، الفاظ و گزاره هاى دینی/ رواق اندیشه شماره 7/ فروردین و اردیبهشت 1381.
    رویکردهاى گسترده شریعت/ رواق اندیشه شماره 8 / خرداد – تیر 1381.
    دیدگاه¬هاى متفکران اسلامى درباره گستره شریعت (1)/ رواق اندیشه شماره 11/ آبان 1381.
    دیدگاه¬هاى متفکران اسلامى درباره گستره شریعت (2)/ رواق اندیشه شماره 13/ دى 1381.
    زیر ساخت‌هاى قرائت پذیر انگارى دین/ قبسات ش 23/ بهار 81.
    عارفان و انتظار بشر از دین/ قبسات / ش 24/ تابستان 81.
    دین¬دارى و تجددگرایی/ آسیب شناسى مطبوعات /دفتردوم/ مرکز مطالعات و پژوهش هاى فرهنگى حوزه علمیه/ تابستان 1381.
    انتظار بشر از دین در نگاه گالیله/ صباح 2 و 3 / فروردین و تیر 1381.
    کانت و انتظار بشر از دین/ صباح 4/ مرداد و شهریور 1381.
    انتظار بشر از دین در عرصه اقتصاد/ اقتصاد اسلامى / ش 8 / زمستان 1381.
   اصلاحات از منظر امام على علیه السلام/ دانشگاه انقلاب/1381.
    چیستى علم حضورى و کارکردهاى معرفت شناختی آن/ فصلنامه ذهن/ش 15و16/ 1382.
    عرفان عاشقانه/ مجموعه آثار امام خمینى و اندیشه هاى اخلاقى – عرفانى مقالات عرفانى/ مؤسسه تنظیم نشر آثار امام خمینى (ره)/ بهار 1382.
    اثبات پذیرى گزاره هاى دینی/ قبسات / ش 27/ بهار 82.
    معقولیت گزاره هاى دینى (1)/ پگاه حوزه / ش 100/ مرداد 1382.
    معقولیت گزاره هاى دینى (2)/ پگاه حوزه / ش 101/ اول شهریور 1382.
    معقولیت گزاره هاى دینى (3)/ پگاه حوزه / ش 102/ 15 شهریور 1382.
    روشنفکرى و دکتر شریعتی/ کتاب نقد/ شماره 27 و 26/ بهار و تابستان 1382.
    آسیب شناسى دین پژوهى معاصر/ قبسات ش 28/ تابستان 1382.
    حقیقت پنهان؛ خطای خاموش / زمانه/ شماره15 / آذر 1382.
    متکلمان اسلامى و انتظار بشر از دین/ مجله تخصصى الهیات و حقوق دانشگاه علوم اسلامى رضوی/ بهار و تابستان 1382/ شماره7و8.
    روشنفکری و دکتر شریعتی/ کتاب نقد/ شماره 26 و27/ بهار و تابستان 1382.
    اثبات پذیری گزاره¬های دینی/ قبسات/ شماره 27/ بهار 1382.
    آسیب شناسی دین پژوهی معاصر/ قبسات/ شماره28/ تابستان 1382.
    رویکردهای جدیدکلامی در حکومت مصلح/ فصلنامه علمی تخصصی انتظار موعود/ زمستان 1382.
    منطق استقرای شهید صدر/ مجله ذهن/ شماره 18/ تابستان 1383.
    ترابط دین و اخلاق از دیدگاه استاد مصباح/ کتاب نقد/ شماره30/ بهار 1383.
    آسیب شناسی فلسفه اسلامی/ کتاب نقد/ شماره33/ زمستان 1383.
    گفتمان فلسفه فقه/ قبسات/ شماره32/ تابستان 1383.
    گستره قرآن/ پژوهش و حوزه / شماره 19و20/ 1383.
    نظریه بداهت در فلسفه اسلامی/ مجله ذهن/ شماره 24/ زمستان 84.
    چیستی معرفت در معرفت شناسی معاصر/ اندیشه نوین دینی/ شماره 1/ تابستان 1384.
    چیستی معرفت از دیدگاه متفکران مسلمان/ اندیشه نوین دینی/ شماره 2/ پاییز 1384.
    هویت فلسفه اسلامی/ قبسات/ شماره35/ بهار 1384.
    فرایند ظهور و بسط نظریه پلورالیستی جان هیک و تهافت های آن/ قبسات/ شماره37/ پاییز 1384.
    تاریخچه معرفت شناسی/ آینه معرفت/ شماره5/ بهار 1384.
    گوهر تشیع و دموکراسی/ کتاب نقد/ شماره38/ بهار 1385.
    پدیدار¬شناسی از دیدگاه هوسرل و منزلت دین در آن/ فصلنامه تخصصی علوم اسلامی/ شماره 2 (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه) / تابستان 1385.
    تکامل امامت در پرتو دکترین مهدویت/ کنگره بین المللی دکترین مهدویت/ 1385.
    فلسفه خود شناسی در حوزه مطالعات دینی/ اندیشه نوین دینی/ شماره 4و5/ بهار و تابستان 1385.
    فلسفه فلسفه اسلامی/ قبسات/ شماره39و40/ بهار و تابستان1385.
    تحلیلی از تصوف با تأکید بر فرقه ذهبیه/ کتاب نقد/ شماره39/ تابستان 1385.
    تحلیلی انتقادی از فرقه نعمةاللهیه گنابادیه/ کتاب نقد/ شماره39/ تابستان 1385.
    پدیدار¬شناسی از دیدگاه هوسرل و منزلت دین در آن/ فصلنامه تخصصی علوم اسلامی/ شماره 2 (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه) / تابستان 1385.
    تصوف در آینه دانشمندان اسلامی/ کتاب نقد/ شماره39/ تابستان 1385.
    مؤلفه‌های دکترین امامت/ اندیشه نو/ شماره اول/ مؤسسه فرهنگی قدس/ آذر 1385.
    دلالت معجزات بر اثبات وجود خدا/ قبسات/ شماره41/ پاییز 1385.
    آسیب شناسی معرفت و معیشت دینی/ کتاب نقد/ شماره40/ پاییز 1385.
    فلسفه فلسفه اسلامی، مندرج در فلسفه‌های مضاف(ج1)؛ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، چاپ اول؛ 1385.
    فلسفه معرفت، مندرج در فلسفه‌های مضاف(ج2)؛ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، چاپ اول؛ 1385.
    روش شناسی دین پژوهی/ با همکاری/ پژوهش و حوزه/ شماره 29/ بهار 1386.
    فلسفه عشق در حکمت اسلامی/ کتاب نقد/ شماره43/ تابستان 1386.
    آسیب شناسی دین پژوهی سنتی/ کتاب نقد/ شماره44/ پاییز 1386.
    انسان شناسی درمکتب امام خمینی و دومکتب اگزیستانسیالیسم و اومانیسم/ مجموعه مقالات کنگره بین المللی امام خمینی/ کرامت انسان/ 1386.
    تحلیلی از تصوف سنتی(1)/ معارف/ شماره50/آبان 1386.
    تحلیلی از تصوف سنتی(2)/ معارف/ شماره51/ آذر 1386.
    معرکه جریان¬ها/ زمانه/ 1386.
    آسیب¬شناسی دین¬پژوهی سنتی/ کتاب نقد/ 1386.
    روش شناسی جریانهای دین پژوهی/ با همکاری/ پژوهش و حوزه/30 و31 تابستان و پاییز 1386.
    نظریه دیدبانی/ اندیشه نوین دینی/ شماره 10/1387.
    عبدالحسین خسروپناه، مرتضی جوادی آملی/ توانمندی های حکمت متعالیه در امر سیاست/ پژوهش و حوزه/ شماره 34 و 35/ تابستان و پاییز 1387.
    عبدالحسین خسروپناه، مصطفی حسینی نسب/ قرائت پذیری دین یا اختلاف پذیری تفقه؟ / پژوهش و حوزه/ شماره 33/ بهار 1387.
    نظریه دیدبانی/ روشی برای کشف علوم میان رشته ای/ مطالعات میان رشته ای(علمی-تخصصی)/ شماره 1/ زمستان 1387.
    عبدالحسین خسروپناه، مهدی عبداللهی/ پژوهشی در ماهیت کلام جدید/ اندیشه نوین دینی(علمی-پژوهشی)/ شماره15/ زمستان 1387.
    اتحاد ملی و انسجام اسلامی در پرتو وحی/ امامت و تاریخ/ فصلنامه انتظار/1387.
    آسیب¬شناسی روش¬شناسی روشنفکری دینی/ کتاب نقد/ 1387.
    استاد معرفت و فلسفه تفسیر/ همایش بزرگداشت مرحوم آیت الله معرفت/ 1387.
    استاد معرفت و هرمنوتیک/ همایش بزرگداشت آیت الله معرفت/ 1387.
    آسیب شناسی روشنفکری دینی/ مجموعه مقالات دومین همایش نواندیشی دینی(دانشگاه شهید بهشتی)/ آذرماه 1388.
    عبدالحسین خسروپناه، انسیه ماهینی/ راهکارهای ترویج پوشش اسلامی در بین دختران دانشجو/ معرفت در دانشگاه اسلامی/ سال سیزدهم/ شماره 3/ پاییز 1388.
    سیر انتقادی در تاریخ و باورهای بهائیت/ کتاب نقد/ شماره 52-53/ پاییز و زمستان1388.
    آسیب شناسی تصوف سنتی/ پژوهش نامه اخلاق/ سال دوم/ زمستان1388/ شماره6.
    ساختار دانش فلسفه معرفت بر اساس حکمت صدرایی/ ذهن/ شماره 40/ زمستان 1388.
    پلورالیسم معرفتی/ فصلنامه حکمت و فلسفه/ شماره اول/ پاییز1388.
    آسیب شناسی تصوف سنتی/ پژوهش نامه اخلاق/ سال دوم/ زمستان1388/ شماره6.
    ساختار دانش فلسفه معرفت بر اساس حکمت صدرایی/ ذهن(تخصصی)/ شماره40/ زمستان 1388.
    عبدالحسین خسروپناه، حسین مطیع/ رابطه دین و فناوری در اسلامی شدن دانشگاه/ معرفت در دانشگاه اسلامی(علمی- پژوهشی)/ سال چهاردهم/ شماره 1/ بهار 1389.
عقلانیت، پیشرفت و انحطاط علمی/ مجموعه مقالات همایش ملّی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ ج5/ اردیبهشت 1389.
پیشینه، جایگاه و گستره امامت در علم کلام/ تابستان 1389.
    نقد محتوایی بخش علیت کتاب تاریخ تحلیلی - انتقادی فلسفه اسلام نوشته دکتر سیدیحیی یثربی/ سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1389.
عبدالحسین خسروپناه، عبدالله محمدی/ پلورالیزم دینی یا پلورالیزم در دین/ اندیشه نوین دینی(علمی-پژوهشی)/ پاییز 1389/ شماره 22.
عبدالحسین خسروپناه، علی میرزایی/ چیستی انسان شناسی/ انسان پژوهی دینی(دوفصلنامه تخصصی)/ سال هفتم/ پاییز و زمستان1389.
عبدالحسین خسروپناه، غلامرضا میناگر/ بررسی نظریه «رابطه سه گانه نص و معارف عقلی» در آثار صدرالمتألهین/ قبسات(علمی- پژوهشی)/ شماره 57/ پاییز 1389.

الإتجاه التقلیدی المعاصر فی إیران- رصد المکونات و الخصائص و نقد العقل و الممارسه/ مترجم: البدراوی، صالح/ نصوص معاصره/ ربیع 1432 - العدد 22.

چیستی و گستره علم دینی از نظرگاه آیت الله جوادی آملی/ اسراء(علمی-پژوهشی)/ شماره 6/ زمستان 1389.

چگونگی کاربردی کردن فلسفه اسلامی/ مجموعه مقالات همایش بین المللی روز جهانی فلسفه/ 1389.
عبدالحسین خسروپناه، عزیز نجف پور، فاطمه گیتی پسند/ وضعیت حوزه های علمی معاصر/ نهضت ترجمه و زمینه ها و عناصر شکل گیری نهضت/ معرفت در دانشگاه اسلامی/ سال پانزدهم/ شماره 1/ بهار 1390.

 چیستی مؤلفه های امامت نزد شیعه و اهل سنت/ کلام اسلامی(تخصصی)/ سال بیستم/ شماره 77/ بهار 1390.
 آشنایی با انجمن حجتیه/ پیام( علمی- فرهنگی)/ بهار 1390.
 کارکردهای دین/ خردنامه همشهری/ شماره 75/ بهار 1390.
 آزادی از منظر استاد مطهری/ دانشگاه تمدن ساز(ویژه نامه بزرگداشت مقام استاد)/ اردیبهشت 1390.
 دین شناسی بازرگان/ همایش ملی جریان شناسی اندیشه های کلامی جهان اسلام در سده اخیر/ بهار1390.
 جستاری در اسلامی سازی علوم انسانی/ ماهنامه معارف/ شماره 86/ تیر و مرداد1390.
 حکمت خودی، پارادایمی نو برای نظریه پردازی در حوزه علوم انسانی/ تولید علم/ سال پنجم/ شماره 16/ تابستان1390.
 تفاوت نبوت و امامت/ کلام اسلامی(تخصصی)/ سال بیستم/ شماره 78/ تابستان 1390.
 تبیین و تحلیل علم قدسی در سنت گرایی دکتر سید حسین نصر/ روش شناسی علوم انسانی(علمی-پژوهشی)/ سال هفدهم/ شماره 67/ تابستان 1390.
 حقیقت یقین در حکمت و شریعت/ آفاق دین(علمی- پژوهشی)/ شماره 6/ پاییز 1390.
 عبدالحسین خسروپناه، انسیه ماهینی/ حق دینی یا حق غیر دینی/ اندیشه نوین دینی(علمی- پژوهشی)/ شماره 26/ پاییز 1390.
تفسیر امامت در اندیشه استاد مطهری و دکتر شریعتی/ کلام اسلامی/ ش79/ پاییز 1390.
 عبدالحسین خسروپناه، مهدی طاهری/ بررسی و نقد مبانی نظریه انقلاب های اجتماعی اسکاچ پل/ مطالعات انقلاب اسلامی/ ش 26/ پاییز 1390.
 فرآیند علمی تحول در علوم انسانی/ جستاری بر گفتمان تحول در علوم انسانی/ سازمان بسیج اساتید/ 1390.

 علامه شعرانی، فرزانگی و فروزندگی/ مندرج در اندیشه نامه علامه شعرانی/ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ چاپ اول/ 1390.
 علم و دین از منظر علامه طباطبایی(با همکاری محمد یونس)/ مندرج در علامه طباطبایی فیلسوف علوم انسانی- اسلامی ج1/ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ چاپ اول/ 1390.
 علم و دین از دیدگاه شهید مطهری/ مندرج در علامه طباطبایی فیلسوف علوم انسانی- اسلامی ج1/ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ چاپ اول/ 1390.
 استاد جوادی و فرآیند علم دینی(با همکاری قاسم بابایی)/ مندرج در علامه طباطبایی فیلسوف علوم انسانی- اسلامی ج1/ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ چاپ اول/ 1390.
 علم دینی از دیدگاه استاد مصباح یزدی(با همکاری حسین ایزدی)/ مندرج در علامه طباطبایی فیلسوف علوم انسانی- اسلامی ج1/ انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ چاپ اول/ 1390.
 نظریه حاکمیت جهان بینی دینی بر علوم طبیعی و انسانی( تبیین و تحلیل علم دینی از دیدگاه دکتر گلشنی)/ مجموعه مقالات مبانی فلسفی علوم انسانی/ مؤسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی(ره)/ 1391.
 پنج گام قابل تبیین در فرآیند تحول علوم انسانی/ فصلنامه پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی/ شماره 1/ بهار 91.
 فلسفه و قرآن/ همایش ملی قرآن و علوم انسانی/ سازمان بسیج اساتید کشور/ 1391.
چیستی فلسفه علوم انسانی/ فصلنامه علمی-پژوهشی آینه معرفت/ دانشگاه شهید بهشتی/ شماره 31/ تابستان 1391.
تبیین و تحلیل نظریه دانش ولایی/ فصلنامه علمی- پژوهشی روش شناسی علوم انسانی/ سال هجدهم/ تابستان1391.
رابطه دین و اخلاق/ فصلنامه تخصصی اخلاق وحیانی/ پژوهشکده علوم وحیانی معراج/ سال اول/ شماره اول/ پاییز91.
آسیب شناسی فلسفه/ فصلنامه علمی-پژوهشی راهبرد فرهنگ/ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ سال پنجم/ شماره نوزدهم/ پاییز1391.
زبان دین اسلام/ همایش فلسفه دین معاصر/ 3و4 دی ماه 1391.
برآیند جایگزینی مبانی اسلامی در نظریه ی نام جهانی " والر اشتاین"/ فصلنامه پژوهشهای راهبردی سیاست/ شماره 3/ پاییز و زمستان1391.
نقد روش شناسی نظریه علمای ابرار با تأکید بر کتاب مکتب در فرآیند تکامل/ حمیدرضا قربانی مبین، عبدالحسین خسروپناه/ فصلنامه علمی-پژوهشی اندیشه نوین دینی/ دانشگاه معارف اسلامی/ سال نهم/ بهار 1392/ شماره 32.
مقامات و منازل سلوک عرفانی از منظر امام خمینی(ره)/ عبدالحسین خسروپناه و علی شفابخش/ انجمن علمی عرفان اسلامی ایران/ دوفصلنامه علمی- پژوهشی عرفان/ شماره هشتم/ بهار و تابستان1392.
مقسم تصور و تصدیق از منظر معرفت شناسی نوصدرایی/ عبدالحسین خسروپناه، مهدی عاشوری/ مجله علمی- پژوهشی فلسفه و کلام اسلامی/ دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، شماره یکم/ بهار و تابستان 1392.
مبانی حِکمی علم دینی از دیدگاه محمد نقیب العطاس/ فصلنامه علمی- پژوهشی حکمت و فلسفه/ دانشگاه علامه طباطبایی/ سال نهم/ شماره دوم/ تابستان 1392.
اسلام و مدرنیته/ فصلنامه علمی- پژوهشی کلام اسلامی/ شماره 86/ تابستان 1392.
نقش ابزاری موسیقی دراتصاف نفس به فضائل اخلاقی/ فصلنامه علمی-پژوهشی پژوهش نامه اخلاق/ حسین شایسته، عبدالحسین خسروپناه/ شماره 20/ تابستان 1392.
معنویت های کاذب و رسالت روحانیت/ دکتر علی اکبر افراسیاب پور، دکتر عبدالحسین خسروپناه/ مجموعه نشست¬های تخصصی روحانیت و اقتضائات جامعه معاصر: به کوشش محمدکاظم کریمی/ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی/ چاپ اول/ پاییز1392.
قرآن و فلسفه/ مجموعه مقالات همایش ملی قرآن و تحول در علوم انسانی/ سازمان بسیج اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی/ 1392.
علم وایمان به عقاید دینی و رابطه آن دو از منظر امام خمینی(ره)/ عبدالحسین خسروپناه، علی شفابخش،زینب لقمان نیا/ فصلنامه علمی-پژوهشی حکمت آیین/ سال پنجم/ شماره17/ پاییز1392.
ترابط عقل و دین و تأثیر آن بر فرهنگ اسلامی/ فصلنامه علمی- پژوهشی راهبرد فرهنگ/ سال ششم/ شماره بیست و سوم/ پاییز1392.
برآیند جایگزینی مبانی دینی در نظریه«قدرت رادیکال»/ محمد تقی کریمی، عبدالحسین خسروپناه/ فصلنامه علمی- پژوهشی پژوهش¬های انقلاب اسلامی/ سال دوم/ شماره6/ پاییز1392.
تبیینی واقع گرایانه از علوم انسانی اسلامی/ سالک فکرت(ارج نامه استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی)/ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران/ 1392.
در جست و جوی علوم انسانی اسلامی/ سالک حکمت(ارج نامه استاد دکتر غلامرضا اعوانی)/ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران/ 1392.

Presential Knowledge and Proving Its Instances, Al-Mustafa Journal of Islamic studies, Al-Mustafa International Research Institute.
The Expectations of Mankind from Religion according to Sayyid Haydar Amuli, Ishraq, Moscow, Islamic philosophy yearbook, No 5, 2014.
Epistemological Challenges of Religious Movements, Dialogue, vol. 5, No.1, 2013

سخن سردبیر/ فصلنامه مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی/ علمی – پژوهشی/ بهار 1393
سخن سردبیر/ فصلنامه مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی/ علمی – پژوهشی/ تابستان  1393
نظریه فرایند و ساختار شناخت دکارت در بررسی و نقد استاد مصباح/ عبدالحسین خسروپناه، حسام الدین مؤمنی/ تاریخ فلسفه/ فصلنامه علمی و پژوهشی انجمن بین المللی تاریخ فلسفه/ شماره شانزدهم/ بهار1393.
وسعت معنایی عدالت در قرآن/ عبدالحسین خسروپناه، علی اصغر پورعزت، حبیب محمدنژاد چاوشی/ فصلنامه علمی-پژوهشی مطالعات تفسیری/ سال پنجم/ شماره17/ بهار1393.
اسلام و معنویت/ مقالات برگزیده نخستین همایش ملی عرفان اسلامی در آموزه های رضوی/ دانشگاه آزاد اسلامی گناباد/ 24 اردیبهشت 1393.
بررسی تأثیر مبانی عرفان اسلامی بر فرم و محتوای موسیقی/ حسین شایسته، عبدالحسین خسروپناه/ نشریه علمی- پژوهشی هنرهای زیبا/ دوره 19/ شماره1/ بهار و تابستان1393.
چیستی علم حضوری و کارکردهای معرفت شناختی آن/ علم حضوری و شهود/ به کوشش: ابراهیم دادجو/ سازمان انتشارات پژوهشگاه و اندیشه اسلامی/ چاپ اول/ 1393.
تحلیل و بررسی پلورالیسم دینی و گوهر و صدف دین/ عبدالحسین خسروپناه، محمد کاشی زاده/ فصلنامه علمی- پژوهشی در کلام و دین پژوهی/ سال دهم/ تابستان 1393/ شماره37.
تحلیل و بررسی دیدگاه نقیب العطاس درباره اسلامی سازی علوم اجتماعی/ عبدالحسین خسروپناه، سید حمیدرضا حسنی، محمد درگاه زاده/ مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی(علمی- پژوهشی)/ شماره 59/ سال هجدهم/ شماره2/ تابستان 1393.
ویژگی های اخلاقی خواص جامعه اسلامی از منظر نهج البلاغه/ عبدالحسین خسروپناه، رضا میرزایی/ مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی(علمی- پژوهشی)/ شماره 60/ سال هجدهم/ شماره 3/ پاییز 1393.
تبیین مفهوم مراقبت در متون اسلامی و تفاوت آن با مفهوم مراقبت در تئوری های مراقبتی پرستاری/ اکرم السادات سادات حسینی ، عبدالحسین خسروپناه ، رضا نگارنده / پژوهش  پرستاری/ علمی – پژوهشی/ پاییز 1393.
نظریه حاکمیت جهان بینی دینی بر دانش/ عبدالحسین خسروپناه ، قاسم بابایی/ کتاب نقد / فصلنامه انتقادی- نظری در حوزه علوم انسانی / سال شانزدهم / شماره 72-73 / پاییز و زمستان1393.
بررسی نسبت فطرت بشری با نظام تاکتیکی/ عبدالحسین خسروپناه، احمد شه گلی/ مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی(علمی- پژوهشی)/ شماره 61/ سال هجدهم/ شماره 4 / زمستان 1393.

The Expectations of Mankind from Religion according to Sayyid Haydar Amuli, Ishraq, Moscow, Islamic philosophy yearbook, No 5, 2014.

Philosophical, Hikmi-Ijtihadi Methodology and Principles in Bihavioral and Social Islamic Sciences, Al-Mostafa, journal of Islamic Studies, vol3, number5, Winter2014.

نقد «مقاله فقیه به منزله یک مهندس: یک ارزیابی نقّادانه از جایگاه معرفت شناسانه فقه» در سخن سردبیر/   مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی(علمی- پژوهشی)/ شماره 63/ سال نوزدهم/ شماره 2/ تابستان 1394.
تمایز رجعت و تناسخ از دیدگاه شیعه/ عبدالحسین خسروپناه، رمضان پای برجای/ اندیشه نوین دینی(علمی-پژوهشی)/ سال یازدهم/ تابستان 1394/ شماره 41.
تفاوت ره از کجاست تا به کجا/ ماهنامه زمانه/ شماره 129/ 1394.
دیدارشناسی تکفیر گرایی و ارزیابی امنیتی آن(با همکاری احمد مزینانی)/ فصلنامه پژوهش های حفاظتی - امنیتی/ شماره 14/ تابستان 1394.
حسن و قبح ذاتی و عقلی در آینه ی نقد و اثبات کلامی(با همکاری هادی وحدانی فر)/ مجله پژوهش های اعتقادی کلامی/ شماره 17/ بهار 1394.
واکاوی عدالت سازمانی در پرتو قرآن و روایات( با همکاری حبیب محمدنژاد چاوشی و علی اصغر پورعزت)/ مدیریت در دانشگاه اسلامی 10/ پاییز و زمستان 1394.

Analytic surveying hadiths of Imam Mahdi to conscience and his relationship with the justice of prophet/ International journal of review in life sciences/

تحلیلی انتقادی بر ضعف سندی احادیث مربود به داوری امام مهدی (عج) بر اساس باطن موضوع / عبدالحسین خسروپناه ، محمد زارعی/ انتظار موعود / علمی – پژوهشی / سال شانزدهم / شماره 52  / بهار 1395.

سخنرانی ها و مصاحبه های چاپ شده در مجلات و کتابها
پازل جریان¬ها(گفتگو)/ زمانه/ شماره 37/ مهر1384.
ترنم حکمت/ (دستاوردهای علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران)/ شماره 2/ 1391/ سخنرانیهای عبدالحسین خسروپناه: 1- فلسفه در ایران با علوم معاصر ارتباطی ندارد؛ 2- حسن و قبح از دیدگاه خواجه نصیرالدین طوسی؛ 3- فلسفه فلسفه از دیدگاه امام خمینی(ره)؛ 4-نگاهی به تاریخ علم در جهان اسلام؛ 5- نقش گفتگوی ادیان در رفع بحران از خود بیگانگی.
پنج گام قابل تبیین در فرآیند تحول در علوم انسانی، گفت و گو با عبدالحسین خسروپناه/ فصلنامه پژوهش های فرهنگی و اجتماعی/ مرکز پژوهش های فرهنگی و اجتماعی(صدرا)/ شماره 1/ بهار 91.
ترنم حکمت/ (دستاوردهای علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران)/ شماره 3/ 1392/ سخنرانیهای عبدالحسین خسروپناه: 1- نقش فلسفه در شناخت طبیعت؛ 2- "اعوانی" و "دینانی" نیم قرن به عرصه فلسفه و حکمت خدمت کردند؛ 3- علوم انسانی اسلامی؛ روش شناسی حکمی – اجتهادی؛ 4- حسن و قبح در چارچوب عقل نظری و عملی؛ 5- نسبت عقل و وحی.
تحلیل مسئله علوم انسانی موجود در کشور/ مصاحبه علمی با عبدالحسین خسروپناه/ تحول درعلوم انسانی/ جلد اول/ مصاحبه ها و دیدارها/ تدوین به کوشش: علی محمدی، محسن دنیوی، میثم گودرزی/ همایش بزرگداشت دهمین سالگرد ارتحال استاد فقید سید منیرالدین حسینی الهاشمی(ره)/ قم: نشرفردا/ 1392
ضرورت تحول در علوم انسانی/ مصاحبه با عبدالحسین خسروپناه/ تحول در علوم انسانی/ جلد اول: مصاحبه ها و دیدارها/ کتاب فردا/ چاپ اول/ زمستان1392.
گستره و قلمرو موضوعی فقه و فقه سیاسی(گفت و گوی علمی)/ تمایزات فقه و فقه سیاسی/ به اهتمام علی اصغر نصرتی/ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی/ چاپ اول/ تابستان 1393.
ترنم حکمت/ (دستاوردهای علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران)/ شماره4/ 1393/ سخنرانیهای عبدالحسین خسروپناه: 1- طرح پرسش¬هایی نو درباره فلسفه اجتماع؛ 2- قاعده لطف از دیدگاه خواجه نصیر و تطبیق آن بر امامت؛ 3- الگوی «حکمی- اجتهادی» علوم انسانی اسلامی؛ 4- فلسفه نفس صدرایی و نظریه تکامل؛ 5- نقش معرفتی رئالیسم در علوم انسانی.
جریان شناسی اعتزال نو/ مصاحبه با عبدالحسین خسروپناه/ جریان شناسی اعتزال نو (مجموعه مقالات جریان شناسی و نقد اعتزال نو، جلد اول)/ به کوشش محمد عرب صالحی/ سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1393.
پیشرفت و ربط آن  به علوم انسانی/ گفت و گوی علمی با عبدالحسین خسروپناه/ علوم انسانی اسلامی(فصلنامه تخصصی)/ شماره 10/ تابستان1393.
شناخت بی واسطه حقیقت دین(مؤلفه های معرفت شناختی، انسان شناختی و متدولوژیک)/ گفت و گو با عبدالحسین خسروپناه/ مجله فرهنگ و علوم انسانی عصر اندیشه/ سال اول/ شماره ششم/ فروردین 1394.

پایان نامه‌های دکتری دانشگاه و حوزه علمیه

استاد خسروپناه، بیش از هشتاد پایان نامه کارشناسی ارشد حوزه و دانشگاه را راهنمایی و مشاوره و داوری و بیش از سی رساله دکتری را مشاوره و داوری کرده است و اینک فقط به معرفی برخی رساله‌های دکتری که توسط ایشان راهنمایی شده، اشاره می‌شود.
تحلیلی بر معرفت شناسی در حکمت متعالیه، احمد گلدار؛ 1385.
فلسفه تاریخ و مهدویت؛ فرامرز سهرابی مشتقین؛ 1386.
ویژگی های وصفات امامت از نظر خواجه نصیرالدین طوسی وفخر رازی، محمدرضا بهدار، 1388.
رسالت و وظایف حکومت در اخلاق، روح الله شاطری، 1389.
مباحث جدید کلامی در عصر ظهور از دیدگاه قرآن و حدیث؛ یحیی صالح نیا؛ 1389.
امنیت اجتماعی از دیدگاه قرآن؛ علی اصغر همتیان؛ 1390.
نقد معرفت شناسی تجربه گرایی، صدرالسادات، 1390.
مبانی و پیش‌فرض‌های فهم دین/ حمیدرضا شاکرین، 1390.
تطبیق انسان شناسی در حکمت متعالیه و اگزیستانسیالیسم، کریم خطیبی، مدیریت حوزه علمیه استان قم، 91-1387.
نقد و بررسی ادله منکران علم دینی، خداویردی مهدوی، مدیریت حوزه علمیه استان قم، 1391
تبیین و تحلیل قلمرو دین از دیدگاه امام خمینی(ره)، محمد باقر کریمی، مدیریت حوزه علمیه قم، 1391
بررسی و نقد کلامی مکتب اکنکار، عبدالرضا محمودی، مدیریت حوزه علمیه استان قم، 1391
نسبت نفس و معرفت در حکمت صدرایی و کارکرد آن در معادشناسی، حسن پناهی آزاد، دانشگاه معارف اسلامی/ گروه مدرسی معارف اسلامی، 1391
تبیین چارچوب مفهومی پرستاری در اسلام، اکرم السادات حسینی، دانشگاه تربیت مدرس/ دانشکده علوم پزشکی، 1391
پیامبران از منظر صحیحین و نقد آن؛ سید محمدجعفر سبحانی؛ مرکز مدیریت حوزه علمیه قم؛ 1391.
 انتظار بشر از دین در عرصه اخلاق؛ محمدتقی رکنی لموکی؛ مرکز مدیریت حوزه های علمیه،1391.
 اصالت فرد یا جامعه از دیدگاه قرآن؛ محمود پاکیزه؛ مرکز مدیریت حوزه های علمیه؛ 1391.
ارائه الگوی توسعه عدالت در سازمان از دیدگاه قرآن وروایات با توجه به الگوهای موجود در این زمینه، حبیب محمدنژاد چاوشی، دانشگاه معارف اسلامی، 1392.
جاودانگی قرآن(با رویکرد به نقد شبهات)، حمید حمیدیان، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، 1392.
سیر تکامل فهم شیعه از مقامات اهل بیت(ع)، مصطفی سلیمانیان، مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، 1392.
نقش پیامبر (ص) در پدیده وحی از دیدگاه قرآن و نقد شبهات، سید عبدالله حسینی، مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی/ گرایش تفسیر و علوم قرآن، اسفند1392.
ارائه الگوی توسعه عدالت در سازمان از دیدگاه قرآن وروایات با توجه به الگوهای موجود در این زمینه؛ حبیب محمدنژاد چاوشی؛ دانشگاه معارف اسلامی؛ سال 1392.
بررسی شبهات در نقد حکومت دینی، مرتضی صبوری راد، مدیریت حوزه علمیه استان قم،
بررسی زمینه های شبهات مستشرقان به شخصیت پیامبر(ص) پیرامون جهاد و ازدواج درصحیحین، سید روح الله ذاکری، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، 1393.
علم غیب از دیدگاه قرآن و روایات، کاظم دشت آبادی، مدیریت حوزه علمیه قم، 1393
ویژگی های انسان مطلوب در قرآن و نهج البلاغه؛ رضا میرزایی؛ مؤسسه پژوهشی آموزشی امام خمینی(ره)، 1393.
مبانی کلامی علم اخلاق، یعقوب قاسمی خویی، دانشگاه معارف اسلامی/ گروه مدرسی معارف اسلامی، 1393.
رابطه اراده انسان و خطاکاری وی از دیدگاه پل ریکور، فخر رازی و علامه طباطبایی،  ریما فلانگا، مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی، 1394.
توجیه عقلانی استناد گناه به معصومان(ع) در نصوص دینی؛ کاووس روحی برندق؛ دانشگاه معارف اسلامی؛ 1394.
نقش فلسفه اسلامی در ایجاد فرهنگ و تمدن اسلامی؛ غلامرضا ابراهیمی مقدم؛ حوزه علمیه قم؛ 1394.
بررسی تحلیلی احادیث مربوط به حکم امام زمان علیه السلام به باطن و رابطه آن با عدالت گستری آن حضرت؛ محمد زارعی؛ 1394.
کاربست مبانی معرفت شناختی حکمت متعالیه در هنر موسیقی؛ حسین شایسته،  استاد راهنما خسروپناه؛ دانشگاه معارف اسلامی؛ گرایش مبانی نظری اسلام؛ 1395.
بازنگارش انسان شناسی اسلامی ، با رویکرد نگرشی- انگیزشی و مطالعه میدانی تأثیر آن در دانشجویان دانشگاه اصفهان؛ عبدالرسول مشکات؛ اساتید راهنما: دکتر عبدالحسین خسروپناه، دکتر ابوالفضل کیاشمشکی؛ 1395.
تبیین روش شناسی تاریخ تفکر در عرصه امامت از دیدگاه مدرسی و نقدآن؛ حمیدرضا قربانی مبین؛ راهنما: استاد خسروپناه؛ رشته مدرسی معارف اسلامی: دکتری گرایش مبانی نظری اسلام، دانشگاه معارف اسلامی؛ 1395.
بررسی انتقادی منزلت و کاربرد نص و عقل در آراء و آثار ابن تیمیه با رویکرد شیعی؛  محسن فتاحی اردکانی؛ دکتری شیعه شناسی، دانشگاه ادیان و مذاهب؛ راهنما: استاد خسروپناه، 1395.
تحلیل مبانی فلسفی تکنولوژی و نسبت آن با انسان با تاکید بر فلسفه اسلامی، احمد شه گلی؛ دانشگاه قم؛ راهنما: استاد خسروپناه؛ 1395.
بررسی کارآمدی شیوه های رفع تعارض علم و دین در مکتب فکری علامه طباطبایی و نومعتزله و تأثیرپذیری آن ها از اندیشمندان غربی؛ جواد گلی، داوری دکتر عبدالحسین خسروپناه؛ مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، دی ماه 1395.
تبیین و تحلیل رابطه تقوا و معرفت از دیدگاه عرفان ابن عربی و مقایسه آن با قرآن؛ محمود خونمری؛ رشته مدرسی معارف اسلامی: دکتری گرایش مبانی نظری اسلام؛ دانشگاه معارف اسلامی؛ راهنما : دکتر عبدالحسین خسروپناه؛ 1396.
تبیین و تحلیل مقایسه ای دیدگاه میرداماد و قاضی سعید قمی در نسبت سنخ وجود خدا و ممکنات؛ محمد مصطفائی؛ اساتید راهنما: دکتر عبدالحسین خسروپناه و دکتر رضا برنجکار؛ دکتری دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران؛ مرداد 1396.

نرم افزارها

CD کلام جدید/ درس‌هاى مقطع کارشناسی/ حوزه دانشجویى شهید بهشتى تهران
CD کلام جدید/ درس‌هاى مقطع کارشناسى ارشد/ دانشگاه علوم اسلامى رضوى مشهد
CD معرفت شناسى / درس‌هاى مقطع کارشناسی/ حوزه دانشجویى شهید بهشتی
CD کلام جدید/ بحث‌هاى آزاد/ دانشگاه صنعتى شریف
DVD نسیم حکمت1/ درسهای معرفت شناسی و فلسفه غرب و فلسفه اسلامی و فلسفه‌های مضاف
DVD نسیم حکمت2/ درسهای کلام و جدید و فلسفه دین
DVD نسیم حکمت5/ درسهای ولایت فقیه
DVD درسهای منظومه فکری و فرهنگی رهبری
DVD تمهید القواعد (درس گفتارهای تمهید القواعد)/ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
DVDدرس گفتارهای شواهد الربوبیه/ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
DVDعرفان نظری و عملی/ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
DVD بررسی و نقد آراء و اندیشه های سید حسین نصر/ کانون اندیشه جوان
DVD مرزبانی از مکتب اهل بیت علیهم السلام/ بررسی و نقد تصوف/ معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.
DVDکلام اسلامی با رویکرد جدید کلامی/ حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان
DVD (مدرسه تابستانی حکمت هنر دینی) مبادی عرفان نظری/ مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

تقدیرنامه‌ها
دریافت لوح تقدیر وکسب رتبه ممتاز در پنجمین مجمع دانشجویان و طلاب ممتاز بسیجی شاهد و ایثارگر کشور/1375.
تقدیرنامه در دومین کنگره بین المللی امام خمینی(ره) و فرهنگ عاشورا/ 1375.
تقدیرنامه کنگره بین المللی امام خمینی(ره) واحیاء تفکر دینی/1376.
تقدیرنامه ستاد بزرگداشت بیستمین سالگرد شهادت استاد مطهری(ره)/1377.
مقاله ارزش شناخت/ اولین کنگره دین پژوهان سراسر کشور/ 1378/ تحقیق نمونه
مقاله روشنفکری از دیدگاه شهید مطهری/ همایش سراسری تفکر دینی یادواره استاد شهید مرتضی مطهری و استاد سید غلامرضا سعیدی/ 1378/ مقاله برتر
کتاب کلام جدید/ سومین همایش کتاب برگزیده حوزه علمیه/ 1379/ رتبه تشویقی
کتاب گستره شریعت/ دبیرخانه کنگره دین پژوهان سراسر کشور / آذر1380/ پژوهش برتر
کتاب جامعه علوى در نهج البلاغه/ در دومین جشنواره سراسرى نهج البلاغه دانشگاهیان سراسرکشور در سال 1381.
مقاله عارفان و انتظار بشر از دین/ نخستین جشنواره مطبوعات اسلامی/ 1381/ رتبه سوم
جایگاه مصلحت در حکومت ولایی/ کنگره بین المللی امام خمینی/ 1382
مقاله زیرساخت قرائت پذیر انگاری دین/ جشنواره دوساله مجلات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1382/ مقاله برتر
مقاله زیرساخت قرائت پذیر انگاری دین /دهمین جشنواره مطبوعات سراسرى کشور/ 1382/ رتبه دوم
گفتمان عشق از دیدگاه امام خمینی /کنگره بین المللی امام خمینی/عرفان و اخلاق/ 1384
مقاله علم دینی و سکولاریسم/ همایش بین المللی تولید علم/ 1384/ مقاله برتر
مقاله چیستی فلسفه اسلامی/ سومین همایش سراسری آموزه‌های نبوی و علم مدرن/دبیرخانه همایش سراسری نهضت نرم افزاری و تولید علم/ دانشگاه باقر العلوم/ 1385/ مقاله برتر
گوهر تشیع و دموکراسی/ جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها/ آبان 1386/ رتبه اول
دین پژوهی استاد مطهری/ جایزه مطهر از سوی ریاست جمهوری/ 1386/ رتبه اول

انسان شناسی درمکتب امام خمینی و دومکتب اگزیستانسیالیسم و اومانیسم/ کنگره بین المللی امام خمینی/کرامت انسان/ 1386
مقاله تصوف سنتی / همایش بین المللی اخلاق اسلامی در دانشگاه/ دانشگاه معارف اسلامی/ 1387/ رتبه اول
قرآن و نیاز بشر به دین از دیدگاه شهید مطهرى/ همایش سراسری اندیشه‌های قرآنی شهید مطهری/ اردیبهشت 1387/ رتبه اول.
مبانی دینی توسعه کوثری از دیدگاه امام خمینی/ پیش کنگره بین المللی امام خمینی دین و توسعه/ خرداد 1387/ مقاله برتر
کتاب جریان شناسی فکری ایران معاصر/ جشنواره فرهنگی سال جمهوری اسلامی ایران/ 1389/ رتبه اول
کتاب جریان شناسی ضد فرهنگ‌ها/ جشنواره فرهنگی سال جمهوری اسلامی ایران/ 1389/ رتبه اول
استاد بسیجی نمونه کشور/ دریافت لوح تقدیر و قرآن کریم از دستان مبارک مقام معظم رهبری حفظه الله
نظریه پرداز برجسته و تاثیرگذار فلسفه علوم انسانی اسلامی /  جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی / کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی / 1396.

مسؤلیت‌های پژوهشی و اجرایی در گذشته
    معاونت آموزشی حوزه علمیه دزفول/ 1366- 1368.
    مسئول اداره پژوهشی معاونت پژوهشی نهاد رهبری در دانشگاهها/ 1379-1376.
    مدیر نقد و پژوهش کانون اندیشه جوان/ 1380-1378.
    مسئول حلقه نقد پژوهشکده حکمت و دین پژوهی/ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1381-1379.
    عضو هیئت مدیره کانون اندیشه جوان/ 1384-1379.
    قائم مقام مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی حوزه علمیه قم / 1384-1379.
    قائم مقام معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1380-1379.
    معاون پژوهشکده حکمت و دین پژوهی/ 1382-1379.
    مدیر گروه فلسفه/ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1390-1379.
    عضو شورای علمی گروه معرفت شناسی/ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1390- 1379.
    عضو شورای علمی گروه کلام و دین پژوهی/ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی1390-1379.
    عضو تحریریه فصلنامه علمی – پژوهشی قبسات/ 1379.
    عضو شورای علمی کانون اندیشه جوان/ 1385-1380.
    عضو حلقه حکمت و دین پژوهی/ کانون اندیشه جوان/ 1386-1382.
    عضو گروه علمی اسلام و مسیحیت مرکز گفت وگوی ادیان/سازمان فرهنگ وارتباطات/ 1386-1383.
    عضوشورای پژوهشی گروه تعلیم و تربیت اسلامی/پژوهشکده تعلیم و تربیت/ وزارت آموزش و پرورش/ 1386-1383.
    عضو تحریریه فصلنامه ذهن/ 1383.
    عضو شورای علمی گروه معرفت شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ 1390-1383.
    عضو هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی و نقد و مناظره/ شورای عالی انقلاب فرهنگی/1384.
    سردبیر فصلنامه پژوهش‌های تربیت اسلامی/ پژوهشگاه آموزش و پرورش/ 1386-1384.
    عضو هیئت تحریریه فصلنامه پژوهش‌های تربیت اسلامی/ پژوهشگاه آموزش و پرورش/ 1386-1384.
    دبیرعلمی همایش فلسفه‌های مضاف در روز جهانی فلسفه/ 1384.
    دبیر علمی همایش نکوداشت حکیم اصولی آیت‌الله‌علامه ابوالحسن شعرانی/ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی / 1386-1385.
     عضو شورای علمی گروه منطق فهم دین پژوهشکده حکمت و دین پژوهی/ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی / 1390-1386.
    رئیس کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون بررسی و تأمین نیازهای دینی/ دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام/ 1388-1386.
    دبیر علمی همایش هنر دینی/ بزرگداشت علامه جعفری در روز جهانی فلسفه/ 1387-1388.
    دبیر علمی همایش علامه طباطبایی، فیلسوف علوم انسانی اسلامی/ 1389-1390.
   عضو حقیقی هیات ممیزه دانشگاه امام صادق(ع)/ 1391.
عضو هیئت تحریریه نشریه پژوهشنامه معارف قرآنی.
مدیریت گروه مبانی نظری اسلام در دانشگاه معارف اسلامی.
عضو هیئت تحریریه نشریه مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم.
عضو شورای پژوهشی سازمان بسیج اساتید.
رئیس کمیسیون تخصصی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی.
رئیس کارگروه علوم انسانی اسلامی  شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش.

مدیریت های فعلی
رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران
دبیر و نایب رئیس هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی،نقد و مناظره

عضویت در شوراهای علمی، راهبردی و نشریات(فعلی)
عضو حقیقی شورای تحول و ارتقا علوم انسانی کشور/ شورای عالی انقلاب فرهنگی
عضویت در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها
عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
عضو هیات امنای حوزه دانشگاهیان
عضو هیات امنای دانشگاه مذاهب اسلامی
عضو هیات امنای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
استاد قشر بسیج اساتید
عضو شورای راهبری خاتم الاوصیاء
عضو هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی
عضو شورای پژوهشی مجمع تقریب مذاهب اسلامی
دبیر هیات امنای مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
عضو حقیقی شورای سیاست‌گذاری مرکز مطالعات و پژوهش های حوزه علمیه قم
عضو شورای پژوهشی بنیاد ایران‌شناسی
مدیر مسئول نشریه جاویدان‌خرد/1392
سردبیری دوفصلنامه علمی- تخصصی مطالعات تحول در علوم انسانی سازمان بسیج اساتید
عضو هیأت امنای مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر (عج) در حوزه علمیه قم/ 1389
عضو حقیقی شورای حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی
سر دبیر فصلنامه علمی- پژوهشی مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی، معرفت/ دفتر نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها
عضو شورای‌عالی‌سیاست‌گذاری ستادپاسخ‌گویی به مسایل مستحدثه دینی/دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
عضو تحریریه فصلنامه علمی- پژوهشی اندیشه نوین دینی