سخنرانی استاد محمد حسین حشمت پور در روز بزرگداشت حکیم خواجه نصیر الدین طوسی

وحی چون واضح است به طور صحیح به قوای ناطقه می‌رسد

نوشته شده در تاریخ ۱۲:۲۹:۰۰ ۱۳۹۴/۱۲/۰۸ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
وحی چون واضح است به طور صحیح به قوای ناطقه می‌رسد
این نشست چهارشنبه ۵ اسفند در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد.

استاد محمد حسین حشمت پور که از سخنرانان این نشست بود در باب «واقع گرایی در گزاره‎های اخلاقی از منظر خواجه» صحبت کرد. وی اشاره کرد از نظر خواجه نصیر الدین طوسی انسان دارای نفس و بدن است و قوه‌های بسیاری از نفس در بدن وجود دارد و قوای اصلی عقل،شهوت و غضب است.


حشمت پور افزود قوه عقل انسانی است و قوای دیگر حیوانی و قوای حیوانی باید تحت تسلط عقل باشد. اگر عقل به قوای حیوانی مسلط شود از این قوا بهره کامل را می‌برد و نه تنها این قوا مزاحم قوای عاقله نیستند بلکه مشاور و یاری رسان هم می‌شوند.


وی با بیان این نکته که اخلاق ارتباط بین قوای عقل و حیوان است افزود ایمان منشاء اخلاق و اخلاق منشاء اعمال است. ایمان به توسط اخلاق اعمال را تنظیم می‌کند.


حشمت پور ادامه داد با تلطیف عقل می‌توان به قوای حیوانی غلبه کرد. ولی گاهی اوقات در ابتدا قوای حیوانی چون کاملاً مغلوب نشده بیرون آمده و فرد مرتکب عمل ناپسند می‌شود اما در ادامه قوای عقل پشیمان شده و خود را سرزنش می‌کند که چرا مغلوب نفس حیوانی شده و در اینجا نفس وارد مرحله دوم تکامل شده و نفس لوامه پدید می‌آید.هرچند ممکن است دوباره قوای حیوانی غلبه کند و عمل ناپسند دیگری از فرد سربزند. این روند تا غلبه کامل عقل بر قوای حیوانی ادامه پیدا می‌کند تا فرد به نفس مطمئنه می‌رسد. و در این مرحله قوا فعالیت عادی خود را دارد ولی در جهت کمال و عارف شدن به خدا پیش می‌روند. مثلاً وقتی چشم می‌بیند پی به عظمت خالق می‌برد.