پیش اجلاسیه «نقد انسجام گروی کیث لرر در توجیه معرفت»

نوشته شده در تاریخ ۱۱:۱۹:۰۰ ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
پیش اجلاسیه «نقد انسجام گروی کیث لرر در توجیه معرفت»
پیش اجلاسیه «نقد انسجام گروی کیث لرر در توجیه معرفت» در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود.

:پیش اجلاسیه کرسی «نقد انسجام گروی کیث لرر در توجیه معرفت» از طرف موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی برگزار می گردد.
دکتر مهدی عبدالهی، عضو هیئت علمی و مدیر گروه فلسفه علوم انسانی- اسلامی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران که ارائه دهنده این طرحنامه علمی می باشد در شرح مختصر نقد خود آورده است: بنا بر تعریف رایج معرفت در سنت فلسفه غرب، معرفت عبارت است از باور صادق موجه. بر این اساس، موجه‌سازی مهم‌ترین مؤلفه معرفت به‌شمار می‌آید.»

وی می افزاید: در طول تاریخ اندیشه فلسفی مبناگروی نظریه رایج و کلاسیک در موجه‌سازی معرفت بشری بوده است، اما در دهه 1930م برخی از پوزیتویست‌های منطقی به‌خصوص اتو نویراث و کارل همپل در واکنش به دیدگاه‌های مبناگرایانه موریتس شلیک از انسجام‌گروی حمایت کردند. بدین ترتیب انسجام‌گروی در توجیه در آغاز قرن بیستم مطرح شد و در اواسط قرن بیستم، برخی از معروف‌ترین معرفت‌شناسان اصلی انسجام‌گرا بودند. نلسون گودمن، ویلارد ون اُرمان کواین،  هانس رایشنباخ، و ویلفرد سلرز دیدگاه‌هایی انسجام‌گروانه داشتند. مسئله گتیه و به‌دنبال آن ظهور دیدگاه‌های برون‌گرا در معرفت‌شناسی، از سویی و ظهور صورت‌های معتدل مبناگروی توسط ویلیام آلستون و مارک پاستین از سوی دیگر، موجب افول انسجام‌گروی در دهه 1970م گردیدند.

ایشان همچنین در ادامه توضحیات خود عنوان کرد: اما در خلال بیست و پنج سال پایانی قرن بیستم انسجام‌گروی معرفتی گسترش فراوانی یافت. در سال 1985م، لورنس بنجور با انتشار کتاب مهم ساختار معرفت تجربی از انسجام‌گروی دفاع کرد. گیلبرت هارمَن در کتاب‌های اندیشه (1973) و تغییر نگرش (1986) و سپس ویلیام لایکن در کتاب حکم و توجیه (1988) از انسجام‌گروی تبیینی دفاع کردند. از دیگر مدافعان انسجام‌گروی باید پل تاگارد با اثر برجسته انسجام در اندیشه و عمل (2000) را نام برد. دین ترتیب، انسجام‌گروی پس از کسوف کامل در اوان قرن بیستم، در خلال دهه 1970 و 1980 بار دیگر شکوفا شد، و به‌گفته پلنتینگا، طرفدارانی بی‌باک پیدا کرد.

وی ادامه داد: کیث لرر (م- 1936) معرفت‌شناس سنت فلسفه تحلیلی، استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه آریزونا، استاد پژوهش‌گر فلسفه در دانشگاه میامی است، وی رئیس پیشین بخش اقیانوسیه انجمن فلسفی امریکا (APA) و سال‌ها مدیرعامل آن بوده است. او در حوزه‌های فلسفی چون معرفت‌شناسی، زیبایی‌شناسی و اراده آزاد به پژوهش پرداخته، دارای هفت کتاب و بیش از 170 مقاله می‌باشد.

ارائه دهنده این طرحنامه بیان کرد: لرر نیز از طرف‌داران سرشناس انسجام‌گروی در توجیه معرفت است. به‌گفته جان بندر در کتاب وضعیت کنونی انسجام‌گروی، معرفت‌شناسان بر این باورند که بی‌تردید کیث لرر و لورنس بنجور سرشناس ترین مدافعان انسجام گروی در دهه‌های اخیر هستند، اما بنجور سرانجام با انسجام‌گروی وداع گفته، در زمره مبناگرایان درآمد. بدین ترتیب، با خروج بنجور از جرگه انسجام‌گرایان، لرر در حال حاضر مهم ترین نظریه‌پرداز انسجام‌گروی در توجیه معرفت به‌شمار می آید.

این استاد دانشگاه افزود: دیگر معرفت‌شناسان سرشناس غربی نیز بر جایگاه برجسته وی تأکید کرده‌اند. جان پالک و جوزف کراز، نظریه لرر را تنها نظریه انسجام‌گروی کل‌گرایانه ایجابی می‌دانند که همه جوانب آن به‌دقت سنجیده شده است. ریچارد فیومرتن که یک مبناگرا و از منتقدان انسجام‌گروی است، تفسیر لرر از انسجام‌گروی در کتاب معرفت را «یک دیدگاه انسجام بسیار موشکافانه» می‌خواند. لوئیس پویمن نیز، کتاب معرفت‌شناسی او را «درخشان، جامع و در عین حال پیچیده» معرفی می‌کند. و درست به جهت اهمیت دیدگاه وی است که برخی نویسندگان آثار عام معرفت‌شناسی، دیدگاه او را به‌طور جداگانه در نوشتار خویش مورد بحث قرار داده‌اند.

گفتنی است آقایان دکتر حسن عبدی، عبدالله محمدی و ابراهیم دادجو به عنوان ناقدان و آقایان دکتر غلامرضا فیاضی، محمد حسین زاده و محمد محمدرضایی به عنوان شورای داوران طرحنامه در این پیش اجلاسیه حضور خواهند داشت.
علاقه مندان جهت شرکت در این نشست علمی می توانند روز چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه 1394 از ساعت 16 به مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران مراجعه نمایند.