حضور رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در

همایش بررسی فرصت‌های همکاری اعراب و ایران برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای

نوشته شده در تاریخ ۰۹:۴۹:۰۰ ۱۳۹۵/۰۳/۱۲ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
همایش بررسی فرصت‌های همکاری اعراب و ایران برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای
همایش بررسی فرصت‌های همکاری اعراب و ایران برای مقابله با چالش های منطقه ای با همکاری مراکز مطالعاتی عربی و ایرانی و حضور اندیشمندان برجسته‌ جهان اسلام، یازدهم تا ۱۳ خردادماه در هتل «رومادا پلازا» بیروت پایتخت لبنان برگزار می‌شود.

همایش بررسی فرصت‌های همکاری اعراب و ایران برای مقابله با چالش های منطقه ای با همکاری مراکز مطالعاتی عربی و ایرانی و حضور اندیشمندان برجسته‌ جهان اسلام، یازدهم تا سیزدهم  خردادماه در هتل «رومادا پلازا» بیروت پایتخت لبنان برگزار می‌شود.

دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نیز ضمن شرکت در این همایش در روز  دوم همایش (چهارشنبه مورخ 1395/03/12 ) در پنل ششم این همایش با عنوان"گروه‌های افراطی:  به‌کارگیری خشونت یا پر کردن خلأ؟" سخنرانی خود را با موضوع"نقش فرقه گرایی در آسیب زدن به امنیت جهان اسلام" ارائه خواهند کرد.

خاطر نشان میکند این نشست در سه محور زیر برگزار میشود.
1خطرات و چالش‌های موجود در محیط منطقه‌ای:
این محور قصد دارد دیدگاه مشترکی میان شرکت‌کنندگان درباره ماهیت چالش‌ها، ریشه‌ها، عوارض و خطرات آن ایجاد کند. برای مثال تجزیه و جنگ داخلی و مذهبی، خشونت تکفیری و تهدید تنوع اجتماعی و فرهنگی ؛

2اشکالات و اشتراکات متقابل
این محور به اختلافات و مواضع اطراف مختلف نسبت به اوضاع منطقه می‌پردازد که می‌تواند تبدیل به نقطه اشتراک و اتفاق نظر میان آنان شود و موضوعات متعددی را دربرمی‌‌گیرد از جمله اطماع منطقه‌ای و سیاست قطب‌بندی‌ها، درگیری‌های طایفه‌ای و مذهبی و فتنه گروه‌های تکفیری، دخالت در امور سایر کشورها، استمداد از خارج، موضع‌گیری نسبت به دشمن ومقابله با اشغالگر.

3به سوی آینده منطقه جدید، دورنمای همکاری و مشارکت
در این محور شرکت‌کنندگان در همایش سعی می‌کنند نسبت به امور مشترک منطقه به فهم جامعی دست یابند که براساس آن بتوان صلح و همکاری و همبستگی میان کشورهای منطقه را ایجاد کرد. در عرصه عربی زمینه‌های همکاری با همسایه بزرگ ج. ا. ا بسیار مهم است که به عنوان یک رکن اساسی و عمیق ژئوپلیتیک می‌توان به آن تکیه کرد و با آن در حل مشکلات منطقه همکاری و تعامل نمود.

منطقه عربی و اسلامی شاهد شرایط انتقالی خونین و دشواری است و آینده آن تیره و تار و جوامع آن و وحدت آنان خدشه‌دار شده است و خسارت‌های زیادی به آرمان‌های اساسی و عادلانه آن از جمله آرمان فلسطین وارد شده است.

بحران‌های فعلی به‌دور از عوامل و دخالت‌های خارجی و سیاست‌های سلطه‌طلبانه نیست اما اختلافات و مشکلات داخلی موجب بسته شدن راه‌های همکاری و تعامل میان جریانات مختلف شده است. لذا لازم است راهکارهایی برای ایجاد نزدیکی و آشتی و پیشبرد امور ارائه شود وگرنه منطق دوری و اختلاف و تکیه بر شکاف‌های گذشته و زنده کردن کینه‌های تاریخی تنها بر حجم و دامنه مشکلات خواهد افزود.

با توجه به اهمیت موضوع بحث و مناقشه و با نظر به نقش مهمی که ایران در منطقه دارد، مرکز رایزنی و بررسی‌های لبنان و مرکز مطالعات اندیشه‌سازان نور ایران و دانشگاه لبنان و روزنامه السفیر لبنان و مرکز پژوهش‌های سیاسی و بین‌المللی ایران قصد دارند همایش عرب و ایران در مقابله با چالش‌های منطقه‌ای را برگزار کنند.

 

چرایی،اهمیت و اهداف همایش

حمله آمریکا به منطقه که بیش از ده سال پیش صورت گرفت موجب بی‌ثباتی و نابودی زیرساخت‌های فراوانی در منطقه شد. ناکامی طرح‌های آمریکا و هم‌پیمانش اسرائیل موجب شد تغییرات بزرگی در جهان و منطقه ایجاد شود. نفوذ آمریکا دچار کاستی شد و قدرت کاخ سفید در کنترل رویدادها و حتی کنترل سیاست هم‌پیمانانش کاهش زیادی یافت.

بحران‌های منطقه‌ای با دخالت‌های بیگانه موجب بروز جنگ‌های داخلی شد و میان کشورهای محوری در منطقه قطب‌بندی‌های جدیدی شکل گرفت. برخی تصور می‌کردند کاهش نفوذ غرب موجب بهبود روابط میان کشورهای منطقه می‌شود و ساختار منطقه براساس همکاری و منافع مشترک و مقابله با تهدیدات مشترک شکل خواهد گرفت، اما آنچه در خاورمیانه رخ داد نشان داد این پیش‌بینی درست نبوده است. منطقه تبدیل به صحنه‌ای از درگیری‌های داخلی و فرامرزی شد و ابزار فتنه مذهبی برای تحقق اهداف سیاسی به کارگیری شد. این امر موجب شد که در شرایط فعلی شاهد درگیری شدید و بی‌سابقه‌ای در صحنه‌های مختلف هستیم که آثار آن به فراسوی مرزهای منطقه تسری یافته است.

مبالغه نیست اگر ادعا کنیم مرحله کنونی یکی از خطرناک‌ترین مراحل در تاریخ ملت‌های منطقه است. استمرار درگیری و توسعه آن به قطب‌های منطقه‌ای و سایر نهادهای اجتماعی نتایج فاجعه‌باری در منطقه و کشورها برجای خواهد گذاشت و حتی اسلام را با این عنوان تحت تأثیر قرار خواهد داد. با این حال می‌توان گفت حوادث منطقه و جنگ‌های آن تاکنون به تغییرات فراگیر نیانجامیده است

پس از جنگ دوم عراق دو گرایش عمده در منطقه شکل گرفت:

گرایش اول، سعی دارد اوضاع را به گذشته بازگرداند و مانع ظهور نیروهای رقیب جدید شود. این گرایش قائل به گفتگو و سازش است و از تنش میان کشورهای همسایه و شکاف‌های اجتماعی و سیاسی نگران است.

اما گرایش دوم، قائل به دفاع از دستاوردهای خود در جبهه‌های مختلف خصوصاً در مقابله با رژیم صهیونیستی می‌باشد. این نگاه به ملت فلسطین و مقاومت جایگزین‌های تازه‌ای برای مقابله با اشغالگری ارائه کرده و قصد دارد آرمان فلسطین را احیا کند. البته این نگاه هم قائل به تعامل و اصلاح سیاسی داخلی کشورهاست اما اولویت اصلی آن حفظ دستاوردهای ژئوپلیتیک است.

اکنون 5 سال از بحران فراگیر سوریه گذشته است و پس از آن شاهد بحران عراق بودیم. در این بحران‌ها ادبیات طایفه‌ای و نژادی رشد کرد و افراطی‌گری خلأ سیاسی کشورها را پر کرد. پدیده تکفیر انتشار یافت لذا مقابله با این پدیده‌های خطرناک اکنون تبدیل به نقطه اشتراک همه کشورهایی شده است که از عواقب آن نگران هستند.

از آن‌جایی که نزاع در منطقه از حالت محلی به حالت اقلیمی تغییر یافته و حتی نگرانی از بین‌المللی شدن آن وجود دارد لازم است راهکارهای همکاری مشترک در مواجهه با این چالش‌ها مدنظر قرار گیرد. در این روند لازم است نگاه کشورهای درگیر نسبت به ماهیت نزاع و درگیری‌های منطقه دریافت شود.

قطعاً نوعی رقابت و اختلاف سیاسی و ایدئولوژیک میان این کشورها وجود دارد، اما قطعاً نقاط اشتراک و منافع مشترک نیز وجود دارد که برای حل بحران می‌توان به آن اتکا کرد.

مقاصد عالی  ج. ا. ا به عنوان یک دولت مستقل و مقاوم و نیز اعراب به عنوان یک هویت متنوع و تمدن‌ساز و جایگاه حیاتی نقطه مشترکی است که می‌تواند ایران و اعراب را به همکاری سوق دهد و فرصت‌های فرا رو و نیز دورنمای همکاری جهت مقابله با تهدیدات بحران‌های منطقه‌ای را مورد بررسی قرار دهند.

به همین دلیل عنوان همایش خود را «اعراب و ایران در مقابله با چالش‌های منطقه‌ای، فرصت‌ها و دورنمای همکاری» انتخاب کردیم تا دو طرف به تفاهم مشترک و درک نظرات و مواضع یکدیگر برسند.

همایش از طریق جلسات و محورهای بحث خود قصد دارد سه هدف را تحقق بخشد:

بررسی راه‌های فهم مشترک نسبت به چالش‌ها و خطرات و تشخیص شرایط موجود و چالش‌های مشترک؛

تعیین و طرح سؤالات و اشکالات و ابهامات نسبت به مسایل مهم منطقه‌ای؛

دستیابی به نقاط اشتراک و اهداف و منافع مشترک در ایجاد رویکردی تازه نسبت به آینده و سرنوشت مشترک میان اعراب و ایران.

هدف این همایش بحث میان رویکردهای متضاد نیست بلکه ایجاد فضای آزاد برای بحث و مناقشه است که البته دارای اتفاق نظر درباره اموری چون اصلاحات داخلی و رشد نظام های سیاسی و عدم تجزیه و فروپاشی و به رسمیت شناختن تنوع فرهنگی و دینی و همکاری، به جای درگیری و نیز مقابله با سلطه‌جویی و اشغالگری خارجی می‌باشند.