کرسی های آزاداندیشی راهکاری علمی برای یافتن مولفه های اقتصاد مقاومتی

نوشته شده در تاریخ ۱۱:۰۳:۰۰ ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
کرسی های آزاداندیشی راهکاری علمی برای یافتن مولفه های اقتصاد مقاومتی
کرسی های آزاداندیشی که طی چند سال گذشته به دفعات از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شده است، می تواند از جمله راهکارهای علمی ارزشمند و مناسب برای یافتن مولفه های عملیاتی ساختن اقتصاد مقاومتی به شمار رود.

هم اکنون بیش از 13 سال از صدور فرمان رهبر معظم انقلاب پیرامون تشکیل کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره می گذرد و این در حالی است که طی این سال ها شاهد افت و خیزها و کمی و کاستی هایی در این زمینه بوده ایم.
دانشگاه های کشور از جمله اماکنی هستند که این فرمایش رهبری در آن مراکز نمود بیشتری دارد چرا که میزبان قشر جوان، تحصیلکرده و آرمان خواه است.
نقش دانشجویان در برگزاری کرسی های آزاد اندیشی آنچنان قابل ملاحظه است که حضرت آیت الله خامنه ای در فرمایشاتشان به دفعات دانشجویان را خطاب قرار داده و فرموده اند: 'حرفتان را صریح بزنید؛ آنچه را که می زنید، از دل بزنید و اگر چنانچه معلوم شد که اشتباه است، سریع پس بگیرید؛ راحت. این، به نظر من یکی از بهترین شاخصه های دانشجویی است.'(07/07/1387)
تاکیدات پی درپی و سخنان صریح رهبری برای برگزاری کرسی های آزاداندیشی و زنده نگه داشتن فضای گفتمان، خود دلیلی است بر اهتمام ایشان به اندیشیدن، نوشتن و انعکاس ایده ها و نظراتی که باعث می شود دانشجویان بتوانند آزادانه به ایراد نظرات و دیدگاه های خود بپردازند.
توجه به این تاکیدات مکرر نهایتا به تعامل، همفکری، شبهه زدایی و دستیابی به راه حل هایی مناسب برای گذر از مسائل و مشکلاتی ختم می شود که امروز بنا به نظر برخی کارشناسان به دلیل کاستی های گفتمان مد نظر رهبر معظم انقلاب، گریبان گیر اقتصاد و سیاست و فرهنگ این جامعه است.
حال انتظار می رود مسئولان در دانشگاه ها فضایی ایجاد کنند تا دانشجویان بتوانند به دور از هرگونه اختناق در کرسی های آزاداندیشی مد نظر مقام معظم رهبری شرکت کنند.
دانشجویان باید آزادانه در چارچوب قانون به ابراز عقیده بپردازند و از حاشیه ای امن برخوردار باشند تا در آینده دچار بداخلاقی های سیاسی نشوند و از اتهامات واهی و سلیقه ای در ارتباط با کرسی های آزاداندیشی در امان بمانند؛ چنانچه رهبر انقلاب طی دیدار با جوانان در 12 آبان ماه سال 72 فرمودند: 'بنده دلم می خواهد این جوانان ما شما دانشجویان؛ چه دختر، چه پسر و حتّی دانش آموزان مدارس، روی ریزترین پدیده های سیاسی دنیا فکر کنید و تحلیل بدهید.'
خوشبختانه با روی کار آمدن دولت یازدهم و پیروزی شعار 'گفتمان و توسعه' کرسی های آزاد اندیشی جان دوباره ای گرفت و رمقی تازه یافت به گونه ای که اهتمام وزارت علوم برای برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها نشان از عزم جدی مسوولان در عملیاتی ساختن این فرمایش رهبری بود.

** هر کلاس یک کرسی آزاد اندیشی
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تسهیل برگزاری کرسی های آزاداندیشی از سیاست های اصلی این وزارتخانه به شمار می رود.
سید ضیاء هاشمی در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: سیاست قطعی وزارت علوم همواره تشکیل توسعه کرسی های آزاداندیشی است.
وی گفت: وزارت علوم اهتمام ویژه ای برای حمایت از برگزاری کرسی های آزاداندیشی و تسهیل این امر دارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: ایده ال وزارت علوم این است که هر کلاسی یک کرسی آزاداندیشی باشد.
وی با بیان اینکه باید هر محفل دانشگاهی به منزله یک کرسی آزاداندیشی باشد، خاطرنشان کرد: وزارت علوم معتقد است باید آزاداندیشی به عنوان سکه رایج در دانشگاه ها تبدیل شود و جریان داشته باشد.
هاشمی ادامه داد: البته آزاداندیشی در دانشگاه ها منحصر به برگزاری کرسی ها نیست اما این کرسی های آزاداندیشی راهکاری است برای اینکه جریان گفت و گو، نقد سالم و مبادله اندیشه در دانشگاه های روز به روز توسعه بیشتری پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: وزارت علوم از هر پیشنهادی که سبب رونق برگزاری کرسی های آزاد اندیشی شود، استقبال می کند.
وی در ادامه یادآور شد: اگر در حین و یا پس از برگزاری کرسی های آزاد اندیشی مسائلی روی دهد؛ دانشگاه ها موظف هستند که به آن رسیدگی کنند.
معاون وزیر علوم اظهار داشت: طبیعتا اگر تخلفی خارج از ضوابط کرسی های آزادندیشی صورت پذیرد در هیات های نظارت دانشگاه ها بررسی می شود.
بر اساس این گزارش هر چند که اقدامات مناسب و مطلوبی طی سال گذشته در زمینه برگزاری کرسی های آزاداندیشی شده است اما واقعیت این است که هنوز به آرمان های مد نظر رهبری فاصله داریم به گونه ای که رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها معتقد است که وضعیت برگزاری کرسی های آزاداندیشی در مراکز علمی کشور نامطلوب است.
حجت الاسلام محمد محمدیان در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: به طور حتم وضعیت برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها مورد رضایت ما نیست.
وی گفت: البته این امر بدان معنا نیست که باید جریان رسمی و حاکمیتی کرسی های آزاد اندیشی در مراکز علمی کشور را برگزار کند.
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در مورد راه حل برون رفت از این وضعیت معتقد است که 'اگر این کرسی ها می خواهند به معنای واقعی محفلی برای آزاداندیشی باشند باید توسط دانشجویان، تشکل های دانشگاهی و مجموعه های دانشجویی و استادی برگزار شود.'
محمدیان خاطرنشان کرد: گلایه مندی ما هم بر همین اساس است که باید این مجموعه ها بیش از پیش فعال باشند.
وی در ادامه یادآور شد: وظیفه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بسترسازی و رفع موانع بوده و در تلاش هم هستیم که در این راستا حرکت کنیم.
وی تصریح کرد: همچنین تشویق مجموعه های دانشجویی و استادی برای برگزاری کرسی های آزاد اندیشی از جمله دیگر وظایف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به شمار می رود.

** همیاری وزارت کشور و قوه قضاییه در برگزاری کرسی های آزاداندیشی
همچنین یک عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز مدعی است که 'بزرگترین عامل و مانع شکوفایی کرسی های آزاد اندیشی، روسا و معاونین فرهنگی دانشگاه ها هستند.'
حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قوه قضائیه، شورای تامین در استان ها و وزارت کشور هیچ مشکلی با برگزاری این کرسی ها و بیان آزادانه مطالب و نظرات دانشجویان و اساتید ندارند و اگر این کرسی ها آنطور که باید جای خود را در بین دانشگاهیان باز نکرده به دلیل کم لطفی روسا و مدیران فرهنگی دانشگاهها بوده است.
وی در ادامه اظهار داشت: کرسی های آزاد اندیشی و نظریه پردازی خیلی می تواند به جامعه کمک کند اما مسئولان از محیط های دانشگاهی فاصله می گیرند.
این مقام مسئول ادامه داد: اگر مدیر یک دستگاه با منتقدان خود جلسه داشته باشد و صحبت های آنها را بشنود، می تواند نقاط ضعف کار خود را یافته و بسیار موفق تر عمل کند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از بهترین مکان های نقد قوا همین کرسی های آزاداندیشی است؛ انصافا معاون فرهنگی وزیر علوم در این زمینه خیلی جدیت دارد، اما همانطور که گفتم در سطح مدیران دانشگاه ها همکاری ضعیف است.
دبیر هیات حمایت از کرسی های آزاداندیشی دانشگاه های کشور گفت: باید دانشگاه ها در زمینه برگزاری کرسی های نظریه پردازی و مناظره ها مستقل عمل کنند.
خسروپناه افزود: البته دانشگاه ها نیز باید مراقب باشند تا این کرسی ها و نظریه پردازی ها نیز قانونی و بر اساس آئین نامه اجرایی مصوب شورای انقلاب فرهنگی برگزار شود.
وی تصریح کرد: چنانچه برگزاری این کرسی های آزاد اندیشی و نظریه پردازی بر اساس قانون و آیین نامه باشد هیچ نهاد امنیتی، اطلاعاتی و قضایی نیز حق دخالت در این راستا را ندارند.

** فضای آزاداندیشی در دانشگاه های ایران حتی با اکسفورد قابل قیاس نیست
رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در ادامه فضای آزاداندیشی موجود کشور را غیر قابل قیاس با دنیا خواند و گفت: این فضا را حتی در دانشگاه های اکسفورد و نیوکاسل هم نمی توان دید.
وی با بیان اینکه طی جلسات انتخاباتی سال گذشته شاهد بودیم که موافقان و مخالفان در نشست ها حرف های خود را با رعایت اخلاق و منطق بیان کردند، اظهار داشت: این فضای آزاداندیشی را شما حتی در دانشگاههای درجه یک دنیا از قبیل آکسفورد هم نمی بینید البته هنوز با وضعیت مطلوب مد نظر فاصله داریم.

** معاون وزیر علوم: مصونیت بخشی قضایی به آزاداندیشان تصویب شده است
بر پایه این گزارش معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در راستای رفع موانع برگزاری کرسی های آزاداندیشی ماده واحده مصونیت بخشی به آزاداندیشان تصویب شده است.
سیدضیا هاشمی در حاشیه همایش میثاق مهر ویژه دانشجویان تازه وارد دانشگاه های خراسان رضوی در سال گذشته طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: این مصوبه در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها تصویب شده که کمک و حرکت بزرگی برای شرکت گسترده تر در کرسی های آزاداندیشی به شمار می رود.
وی گفت: در آیین نامه جدیدی که تصویب و ابلاغ شد؛ فرایند برگزاری کرسی های آزاداندیشی تسهیل شده و مقتضیات برگزاری این کرسی ها در دانشگاه ها موجود است.
معاون وزیر علوم افزود: گلایه هایی هم از یک سری موانع وجود دارد که عمدتا نگرانی ها و عوارضی است که برای بعد از برگزاری کرسی ها ممکن است ایجاد شود.
بر اساس این گزارش هر چند که در دولت تدبیر و امید اقدامات وزارت علوم و دانشگاه ها در راستای عملیاتی کردن رهنمودهای مقام معظم رهبری و اصول ارزشی مندرج در نقشه جامع علمی کشور در برقراری فضای آزاداندیشی و خردورزی در دانشگاه ها از طریق بازنگری در قوانین و مقررات موجود و یا تدوین مقررات جدید مناسب و مطلوب ارزیابی شده است اما به نظر می رسد با وجود تمام این اقدامات باز هم می توان فضای آزاداندیشی و تبادل آرا و تضارب افکار را در دانشگاه ها بیش از پیش گسترش داد.
به طور حتم تعمیق خردورزی و عقلانیت و تقویت روحیه آزاداندیشی و خلاقیت در دانشگاه ها با برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در نهایت به نفع نظام و کشور خواهد شد و می تواند راهکاری ارزشمند و علمی برای یافتن مولفه های چگونگی اقدام و عمل برای اقتصاد مقاومتی به شمار رود.

منبع خبرگزاری ایرنا
گزارش از: حمید بازگشا