دیدار چند تن از استادان دانشگاه برن از کشور سوئیس از مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

نوشته شده در تاریخ ۱۷:۳۹:۰۰ ۱۳۹۵/۰۷/۰۳ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
دیدار  چند تن از استادان دانشگاه برن از کشور سوئیس از مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
صبح امروز مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران میزبان چند تن از استادان و بیست تن از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در زمینة اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی به سرپرستی پروفسور گوسکن از دانشکدة فلسفه و تاریخ مؤسسه اسلام‌شناسی و زباو دانشگاه برن از کشور سوئیس بود.

صبح امروز (سوم مهر 1395) مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در ادامه فعالیت‌های بین المللی خود، پیش از شروع کارگاه اسلام و مسیحیت توسط اقای پروفسور Hintersteiner با دانشجویان دکتری ایرانی، این مؤسسه میزبان چند تن از استادان  و بیست تن از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در زمینة اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی به سرپرستی پروفسور گوسکن (Prof. Gösken) از دانشکدة فلسفه و تاریخ مؤسسه اسلام‌شناسی و زبان‌شناسی (Philologie) و دانشگاه برن از کشور سوئیس بود که ضمن دیدار از مؤسسه در جلسه‌‌ی دیدار و گفت و گویی با حضور دکترشهین اعوانی(معاون پژوهش و تحصیلات تکمیلی مؤسسه) دکتر بیژن عبدالکریمی (استاد فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی )، دکتر احمد علی حیدری(معاون پژوهشی دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی) و دکتر نوربرت هینتراشتاینر (استاد دانشگاه Münster مونستر آلمان) شرکت کردند.

دکتر بیژن عبدالکریمی که این هیئت سوئیسی را در طول سفر دو هفته‌ای این گروه تحقیقاتی در ایران همراهی کرده بود، در ابتدا ضمن معرفی مؤسسه علت حضور این گروه را در مؤسسه اهمیت بالای مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برای مطالعه ایران و شناخت فرهنگ و فلسفه ایران خواند.

در ادامه خانم دکتر اعوانی ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان سوئیسی  گفتند: موسسه در سال 1974 توسط دکتر سید حسین نصر پایه گذاری شده و از همان زمان بر اساس نقطة ثقل اساسنامه‌اش که «شناخت، شناساندن، و اشاعة فکر ایرانی و فلسفة اسلامی بوده»،  تواتسته جایگاه بین المللی خود را پیدا کند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز فعالیت‌های بین المللی مهم و درخور توجهی در موسسه صورت گرفته و تا کنون هم ادامه دارد.

وی اشاره کرد یکی از کارهای مهم موسسه تربیت محققین بین المللی قبل و بعد ازانقلاب اسلامی ایران است و از جمله این محققان خارجی که بر اندوخته‌های تخصصی خود افزودند و تجربة خوب دو طرفه از حضورشان حاصل شد، پروفسور هانری کربن، پروفسور ایزوتسو، پروفسور ماتسوموتو، و پروفسور کوردا و دیگران بودند. در کنار این افراد استادان ایرانی از جمله استاد سیدجلال‌الدین آشتیانی، استاد محمود شهابی، استاد مهدی حائری یزدی، نسخه‌شناسانی مثل استاد دانش‌پژوه و ... بوده‌اند. شخصیت‌های دیگری که جوانی خود را در انجمن فلسفه گذراندند و با متون اصیل فلسفه و عرفان اسلامی آشنا شدند بعدها باز هم این راه را ادامه دادند و در سطح بین‌الملل در زمرة مشاهیر عرفان و فلسفة اسلامی قرار گرفتند از بین خارجی‌ها افرادی مثل پروفسور  ویلیام چیتیک، پروفسور موریس  بودند و از بین دانشجویان ایرانی شخصیت محققانه و علمی کسانی مثل‌ استاد غلامرضا اعوانی، استاد نصرالله پورجوادی و ... شکل گرفت. هر یک از این استادان در مقطعی در همین محل حضور داشتند و در جلسات و کلاس‌های موسسه شرکت می‌کردند یا  سخنرانی علمی کرده‌اند و به فعالیت تحقیقاتی اشتغال داشته‌اند.

این استاد فلسفه ضمن ابلاغ خوش آمدگویی رئیس مؤسسه آقای دکتر خسروپناه و فعالیت‌های ملی و بین المللی ایشان از آقای دکتر غلامرضا اعوانی هم یاد کردند  افزودند ایشان مدت 23 سال ریاست مؤسسه را بر عهده داشتند و شخصیت بین المللی ایشان نیز به اعتبار بین المللی مؤسسه افزوده است که در سطح فلسفة تطبیقی، عرفان اسلامی، فلسفة اسلامی و... آن روند هنوز هم ادامه دارد. برگزاری کنگرة جهانی روز جهانی فلسفه در سال 2010 از دیگر کارهای ماندنی مؤسسه در سطح بین‌الملل است. برگزاری کنگرة مشترک ایران و ترکیه در موضوع «فلسفة معاصر»  (در سال 1394) از کارهای تأثیرگذار بوده است. امضای تفاهم‌نامه‌های پژوهشی و آموزشی با دیگر کشورها از جمله ترکیه، هند، و... طی سالهای اخیر نوید فعالیت‌های بیشتری را به ما داده است.

خانم اعوانی پس از معرفی دو فصلنامة تخصصی حکمت با عنوان «جاویدان خرد» گفتند در کنار  هشت عضو هیئت‌ تحریریة از پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌های ایران 5 عضو دیگر را استادان خارجی از دانشگاه جرج‌واشنگتن، دانشگاه ایالتی نیویورک، ودانشگاه برکلی، و نیز دانشگاه سنت توماس اوزاکای ژاپن تشکیل می‌دهند. همچنین مؤسسه با دانشگاه  آزاد برلین آلمان همکاری مطلوبی در زمینه تصحیح و چاپ نسخ خطی در زمینه فلسفه و کلام اسلامی دارد و بیش از بیست عنوان کار مشترک منتشر کرده است.

در انتها ایشان ضمن اشاره به چند تن از محققین معاصر که دوره تحقیقاتی کوتاه مدت و بلند مدت در مؤسسه گذرانده‌اند اظهار داشت: مؤسسه عضو فیسپ (FISP) "فدارسیون بین المللی فلسفه" می‌باشد و یکی دیگر از اقدامات مهم مؤسسه در حوزه بین الملل این بوده است که توانست به طور رسمی "انجمن بین المللی فلسفه اسلامی" را تأسیس کند و بدین ترتیب اندک اندک فلسفة اسلامی در دانشکده‌های فلسفه رسمیت یافته است و هم‌اکنون مؤسسه با این انجمن همکاری علمی جدی دارد.

صوت سخنرانی دکتر نوربرت هینتراشتاینر را می توانید از مستندات سمت چپ دانلود نمائید.