دهمین دور گفتگوی ایران و واتیکان در رم پایان یافت

نوشته شده در تاریخ ۱۳:۱۴:۰۰ ۱۳۹۵/۰۹/۰۶ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
دهمین دور گفتگوی ایران و واتیکان در رم پایان یافت
دهمین دور گفتگوی‌های دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفتگوی ادیان کلیسای کاتولیک واتیکان، عصر روز - چهارشنبه ۳ آذر - با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

دهمین دور گفتگوی‌های دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفتگوی ادیان کلیسای کاتولیک واتیکان، عصر دیروز - چهارشنبه 3 آذر - با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

 

دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ، ضمن حضور در این دور گفتگوهای دینی به ارائه مقاله باعنوان «عوامل معرفتی خشونت دینی در جهان اسلام» پرداختند.

دهمین دور گفتگوهای دینی مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفتگوی ادیان کلیسای کاتولیک واتیکان، روزهای 2 و 3 آذر ماه 1395 برابر با 22 و 23 نوامبر 2016 با عنوان «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟» و با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالی و با ریاست مشترک «کاردینال ژان لوئی توران» رئیس شورای پاپی برای گفتگوی ادیان واتیکان و «ابوذر ابراهیمی ترکمان» رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و در رُم برگزار و با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

در بخشی از این بیانیه به محورهای مقالات شامل افراط گرایی و خشونت به نام دین،  دلایل حامیان و عاملان آن (نقطه نظر اسلامی / نقطه نظر کاتولیکی)، رویکرد خردمندانه به دین: نشان امید برای بشریت مجروح (رویکرد اسلامی / رویکرد کاتولیکی) و بشریت و خانه‌ مشترک آن، سهم دین برای داشتن جهانی بهتر (چشم انداز اسلامی / چشم انداز کاتولیکی) اشاره گردیده است.

دو طرف بر اساس مباحث مطرح شده و اشاره به موضوعات مربوطه بر موارد ذیل تاکید کردند:

- رویکرد خردمندانه به دین ضروری است برای آن که بتواند ارزش‌ها را نشان داده و تحت تاثیر بیماری‌هایی مثل افراط گرایی قرار نگیرد.

- مسیحیان و مسلمانان به اتفاق سایر مومنین و تمام مردان و زنان خوش نیت دعوت می‌شود که تمام سعی‌شان را انجام دهند برای مقابله با این افراط‌گرایی و برای این که سعی کنند راه حل‌هایی برای این مسایل بیایند.

- افراط گرایی دینی به راحتی به خشونت به نام دین منتهی می‌شود در حالی که این مخالف اصل دین است که اصل عشق به خداست، بخشندگی رحمت و بخشش متقابل ، مراقبت از دیگران به ویژه کسانی که نیازمندند.

- خداوند متعال به بشریت خانه مشترک داد تا بتوانند در آن زندگی کنند، که این خانه مشترک غنی از منابع و پر از زیبایی است بنابراین ما همه دعوت می‌شویم که در این هدیه خداوند به اتفاق دیگران شرکت کنیم و مراقب کره خاکی خودمان باشیم این به نفع خودمان و برای نسل آینده مفید است.

- گفتگوی‌ها یک علامت امید برای بشریت و برای تمام مخلوقات است.

در پایان این بیانیه شرکت کنندگان توافق نمودند دور بعدی گفتگوها را سال 2018 در تهران برگزار کنند که جزئیات آن در جلسه تمهید مقدماتی در سال 2017 در تهران مشخص خواهد شد.

«ابراهیمی‌ترکمان» و هیأت دینی و فرهنگی از کشورمان به منظور شرکت در دهمین دور گفتگوهای دینی مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفتگوی ادیان کلیسای کاتولیک واتیکان، با عنوان «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟»، افتتاح اولین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و اروپا و دیدار با مقامات عالی این کشور، به رُم پایتخت ایتالیا سفر کرد.

این دور از گفتگوهای اسلام و مسیحیت از دوم آذرماه به مدت دو روز با حضور و سخنرانی «ابوذر ابراهیمی‌ترکمان» رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شورای سیاست‌گذاری ادیان،«عبدالحسین خسروپناه» رییس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، «محمد جواد صاحبی» رییس شورای علمی دبیرخانه دین پژوهان کشور، «سید یحیی یثربی» استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، «محمدمهدی مظاهری» عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و رییس مؤسسه فرهنگی اکو، حجج ‌اسلام و المسلمین «مرتضی جوادی ‌آملی» رییس مؤسسه علوم وحیانی اسراء، «ابوالقاسم علیدوست» عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، «سید مهدی خاموشی» رییس سازمان تبلیغات اسلامی،  «محمد مسجدجامعی» عضو شورای سیاستگذاری ادیان و حضور «حجت الاسلام ربانی» سفیر کشورمان در واتیکان ، «قولی» رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا ، «هایده رمضان‌رستم‌آبادی» از اداره مسیحیت کاتولیک مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان و «جمیله کوکبی» از مرکز مطالعات فرهنگی و بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

دهمین دوره گفتگوی اسلام و مسیحیت و اولین گفتگوی فرهنگی ایران و اروپا از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به اجرا درآمد.

سخنرانی رییس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در دهمین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و  واتیکان در رم.