گزارشی از برگزاری اولین مدرسه تابستانی با عنوان «فیزیک برای الهیات» در مؤ‌سسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

نوشته شده در تاریخ ۰۹:۴۲:۰۰ ۱۳۹۶/۰۶/۲۵ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
گزارشی از برگزاری اولین مدرسه تابستانی با عنوان «فیزیک برای الهیات» در مؤ‌سسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
حکمت و فلسفه: گزارشی از برگزاری اولین مدرسه تابستانی با عنوان «فیزیک برای الهیات» در مؤ‌سسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

مدرسة تابستانی فیزیک برای الهیات از تاریخ 19  شهریورماه آغاز شد و تا تاریخ  27 شهریور در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ادامه دارد.  آقای دکتر میثم توکلی بینا،‌ دبیر محترم مدرسة تابستانی «فیزیک برای الهیات»،‌ و عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، طی گزارشی مختصر از برگزاری این مدرسه تابستانی، هدف از برگزاری  این دوره را در وهلة اول آموزش فیزیک دانست؛ به عبارتی، آموزش فیزیک «آنگونه که هست» برای فراگیران فلسفه،‌ کلام و الهیات. وی ادامه داد: چنانچه که در زیر عنوان این بحث آمده است: هدف از برگزاری این دوره "آموزش بخشهایی از فیزیک است که دانستن‌شان برای فهم الهیات معاصر الزامی است". وی افزود: با اینکه بیشتر شرکت‌کنندگان در این دوره افرادی بودند که در حوزه‌های فلسفه و الهیات  مشغول به فعالیت بوده و قصد یادگیری بهتر فیزیک را داشتند ولی آنان کاملا توجیه شده بودند که توقع و انتظار از برگزاری این دوره بیش از همه آموزش فیزیک است و در وهله بعد به برخی از بحثهای تطبیقی و بین رشته‌ای پرداخته خواهد شد.
جناب آقای دکتر گلشنی سخنران افتتاحیة این دوره بود که ایشان در روز یکشنبه 19 شهریور موضوع خود را به بحث رابطة فیزیک و متافیزیک در سیر تاریخی آن اختصاص دادند و به تفصیل به شرح نظریات مختلف در این زمینه در ادوار تاریخی آن پرداخته و سعی در نشان دادن این مطلب داشتند که  فیزیک و متافیزیک قابل تمیز و تفکیک از یکدیگر نیستند. آقای دکتر امیرمحمد گمینی بحث خود را به شرح تاریخ فیزیک، تاریخ نجوم و تاریخچه اپتیک و فیزیک کهن اختصاص داد. پس از ایشان، آقای دکتر امیرعلی عرب محققی راجع به فیزیک کلاسیک و تقسیم فیزیک به دو بخش مکانیک و الکترومغناطیس و تاریخچه آن توضیح دادند.

 بخش دوم برگزاری دوره و با ورود به قرن بیستم همزمان با توجه به سیر تاریخی بحث فیزیک به بحث کوانتوم و نسبیت اختصاص یافت. این بحثها با ارائه آقایان دکتر علیرضا جلالی‌فر (نظریة کوانتمی)؛ محمودرضا امینی(نسبیت خاص)؛ بهرنگ مستقل(نسبیت عام)، ایمان کریمی (کیهان‌شناسی و جهان اولیه)؛ دکتر حسین مصحفی (کیهان‌شناسی و رصد) ادامه یافت.

 بخش پایانی دوره عمدتا به زمینه های جدید مطالعاتی در فیزیک و در واقع، جایگزین‌هایی که برای مدل‌های استاندارد کیهان‌شناسی مطرح است اختصاص دارد و به دنبال توضیح دلیل ظهور برخی از  نظریه‌هایی نو و نقش آنها در رفع چالش هایی است که فیزیک کنونی در حال حاضر با آنها مواجه است و فیزیکدانان بدنبال برطرف کردن آن هستند.  به همین جهت، سخنرانیهای دکتر میثم توکلی‌بینا با عنوان (فیزیک و الهیات) و دکتر مهدیار نوربالا با عنوان (مطالعات جدید در اخترفیزیک) حسن ختام این مدرسه تابستانی  هستند که در حال برگزاری می باشد.
به گفته دبیر این مدرسه تابستانی، برگزاری این مدرسه تابستانی انشاالله آغاز یک راه است و نه پایان آن. امید است در سالهای آتی با حمایت مسئولان این بحث با غنای بیشتری در اختیار دوستداران فیزیک و الهیات و فلسفه قرار گیرد و همچنان ادامه یابد.