چکیده ارائه سخنرانی دکتر غلامرضا اعوانی در افتتاحیه همایش بین‌المللی گفت وگوهای فرهنگی - تمدنی ایران و چین

نوشته شده در تاریخ ۱۵:۵۰:۰۰ ۱۳۹۶/۰۸/۰۹ و در حوزه های تک صفحه ای - ۰ نظر
چکیده ارائه  سخنرانی دکتر غلامرضا  اعوانی در افتتاحیه همایش بین‌المللی گفت وگوهای فرهنگی - تمدنی ایران و چین
حکمت و فلسفه: چکیده ارائه سخنرانی دکتر غلامرضا اعوانی در افتتاحیه همایش بین‌المللی گفت وگوهای فرهنگی - تمدنی ایران و چین

همایش بین المللی گفت‌و‌گوهای فرهنگی - تمدنی ایران و چین با حضور اندیشمندان و اساتیدی همچون دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر حسن باستانی نژاد، شهین اعوانی و دکتر وجیه سادات پورنجفی  در روز دوشنبه 8 آبان ماه برگزار شد.
جناب آقای دکتر غلامرضا اعوانی، رئیس محترم انجمن حکمت و فلسفه ایران،‌ با موضوع «چگونه خود را تحقق بخشیم؟»، سخنرانی خود را ارائه کردند. چکیده سخنرانی ایشان تقدیم می‌گردد:

چگونه خود را تحقق ببخشیم و چگونه دیگران را تحقق ببخشیم؟
غلامرضا اعوانی
فیلسوف و ریاست انجمن حکمت و فلسفه ایران
استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی و استاد افتخای دانشگاه بین المللی چین
ایران و چین به لحاظ تاریخی همچون دو ملت بزرگ با میراث فرهنگی مهم شناخته شده‌اند. هردو کشور دارای حکیمان بزرگی بوده‌اند. پیامبر اسلام هر دو ملت را به خاطر خردمندی و حکمت ستوده است. او در مورد چینی‌ها می گوید: " علم را بجویید، هرچند در چین باشد" و در مورد ایران گفته است " اگر حکمت در ثریا باشد هم ایرانیان بدان دست خواهند یافت". تمدن‌های ایران و چین دارای حکمتی کهن هستند و بهتر می‌توانند یکدیگر را درک کنند.
به عنوان نمونه تصور خودسازی/ تحقق بخشیدن به خود را در نظرگاه چینی و کنفوسیوسی مهم یافته‌ام و آن را از منظری اسلامی بر مبنای مفاهیم خویشاوند آن تحلیل کرده‌ام. مفاهیمی مثل: انسانی بودن،‌ خردمندی، ‌انسان کامل، ‌نسبت میکروکاسموس و ماکروکاسموس، ‌نسبت آسمان- انسان-زمین،‌ درک معرفت، ‌پیش‌کشیدن یک سرمشق، ناتورالیسم، ‌تزکیه نفس، ‌پیروزی از مسیر درست، ‌ارتکاب افعال خیر، ارتباط و پارسایی.