دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه با آقای دکتر Pablito A. Baybado ، استاد دانشگاه و محقق در مرکز تحقیقات دانشگاه سانتو توماس فیلیپین

نوشته شده در تاریخ ۰۹:۳۶:۰۰ ۱۳۹۷/۰۴/۱۱ و در حوزه های تک صفحه ای - ۰ نظر
دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه با آقای دکتر  Pablito A. Baybado ، استاد دانشگاه و محقق در مرکز تحقیقات دانشگاه سانتو توماس فیلیپین
حکمت و فلسفه: دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه با آقای دکتر Pablito A. Baybado، استاد دانشگاه و محقق در مرکز تحقیقات دانشگاه سانتو توماس فیلیپین

حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه در روز یکشنبه 10 تیرماه با آقای دکتر   Pablito A. Baybado در مؤسسه دیدار کردند.
آقای دکتر Pablito A. Baybado استاد دانشگاه در مؤسسه دین و محقق در مرکز تحقیقات کلیسای دانشگاه جان پل دوم، دانشگاه سانتو توماس، فیلیپین است. او همچنین یکی از اعضای کمیته اجرایی کنفرانس آسیایی مذاهب صلح آسیا است، عضو هیئت مدیره مذاهب صلح فیلیپین و یکی از همکاران شبکه بین المللی مذاهب صلح فیلیپین است.
در این دیدار سرکار خانم دکتر اعوانی، معاون محترم پژوهشی مؤسسه، و جمعی از اعضای هیئت علمی مؤسسه حضور داشتند. حاضرین در این دیدار حول مسائل و وضع تاریخی کشور فیلیپین و گفتگو درباره علائق طرفین در مورد باب شدن گفتگو و همفکری در مسائل گوناگون فکری، فلسفی و دینی و آشنایی هرچه بیشتر استادان و متفکران دو کشور و توسعة روابط دوجانبه و متقابل گفت و گو نمودند.
آقای دکتر خسروپناه در ابتدای این گفت و گو ضمن خوشامدگی به ایشان از ضرورت هرچه بیشتر گفتگوهای بین متفکران دو کشور و هچنین گفت و گوی بین اسلام و مسیحیت سخن گفتند.
همچنین آقای دکتر Pablito A. Baybado خود را اینگونه معرفی کردند که در باب مطالعات بین دینی و الهیات دارای تخصص هستند و بیشتر تلاش و مساعی علمی و اجتماعی خود را معطوف به گفت و گوی بین ادیان نموده‌اند.
در منطقه‌ای از فرهنگ ها و ادیان مختلف، اگر صلح در آسیا حاکم باشد، گفت و گو باید راه زندگی و مأموریت هر فرهنگ و مذهب باشد.
همچنین به نقش فهم تاریخی اشاره کردند که دارای نقش کلیدی در گفتمان مذهبی است. وی روایت‌های مختلف تاریخی به عنوان چارچوب و چالش اساسی برای گفتمان بین مذاهب در فیلیپین دانستند که تأثیر پایدار بر روابط مسلمانان و مسیحیان دارند. اسلام و مسیحیت در زمان‌های مختلف و در زمینه های مختلف به فیلیپین وارد شدند. این منجر به تشکیل دو ملیت متمایز یعنی فیلیپینی مسیحی و مسلمانان در فیلیپین شده است. در این زمان مفهوم استعمار در روابط تاریخی غلبه دارد. استعمار مسیحیت برای مسیحیان و اسلامیزه شدن برای مسلمانان دارای اهمیت است. در نتیجه، "دیوار نامرئی" وجود دارد که مسلمانان و مسیحیان را  از هم جدا می‌کند. این تقسیم، تحت گفتمان استعمار، به هر دسته از روابط جامعه فرهنگی و اقتصادی سیاسی نفوذ می‌کند. استعمار، به عنوان زمینه تاریخی هویت های قومی-مذهبی، مشکلات، چالش‌ها و فرصت هایی را در گفتمان مذهبی ایجاد می کند.
وی در این میانه نقش گفت و گوهای دینی در درک تاریخی و پذیرش راه های پیش رو بسیار مؤثر دانستند و اعلام آمادگی نمودند که بتواند پلی برای گفت و گوی بین متفکران فیلیپین و کشور اسلامی ایران فراهم سازند و به طور ویژه زمینه گفت و گوی اعضای هیئت علمی مؤسسه را با متفکران و اندیشمندان فیلیپنی خواستار شدند.
در ادامه دکتر خسروپناه، رئیس محترم مؤسسه، اشاره نمودند طی اقامت خود در سفر اخیر خود به فیلیپین نامه‌ای از کلیسای کاتولیک را به وی نشان داده بودند که مدعی حدود 40 عنوان تناقض در تعالیم و آموزه‌های قرآن شده بود که به نظر وی عموم این اشکالات عموما ناشی از بدفهمی و سوء فهم، ناآگاهی و نا‌آشنایی نویسندگان نامه با تعالیم و آموزه های اصیل اسلامی بود و این مسأله ضرورت هرچه بیشتر گفت و گوی بین اسلام و مسحیت را نشان می‌دهد.
در پایان آقای دکتر خسروپناه برخی از آثار علمی مؤسسه را به ایشان تقدیم نمودند و قرار شد که زمینه‌های گفت و گو روابط هرچه بیشتر دوطرف در زمینه ارائه مقالات و جلسات مشترک توسط طرفین به سرعت فراهم گردد.