نشست نقد و بررسی کتاب «کلام و جامعه» برگزار شد

نوشته شده در تاریخ ۰۹:۰۱:۰۰ ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ و در حوزه های اخبار و رویدادها - ۰ نظر
نشست نقد و بررسی کتاب «کلام و جامعه» برگزار شد
نشست نقد و بررسی کتاب «کلام و جامعه»، نوشته «فان اس»، سه‌شنبه، ۲۶ شهریور، با حضور جمعی از اندیشمندان و علاقه‌مندان در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه در نشست نقد و بررسی کتاب «کلام و جامعه» مطرح شد که تلاش نویسنده برای بررسی شکل‌گیری نحله‌های کلامی با رویکرد تاریخی و نظام‌مند، تتبع گسترده و دقیق، گرایش به کلام اهل سنت، نپرداختن به سیر تطور اندیشه‌های متکلمان، تبیین نسبت شرایط اجتماعی و مباحث علم کلام و توجه به عقلانیت کلام اسلامی از نکات قابل توجه این اثر است که می‌تواند به جهت روشی تأثیر بالایی در تحقیقات حوزه کلام و مطالعات اسلامی داشته باشد.

سید‌محمدرضا بهشتی، سرویراستار ترجمه این کتاب و عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران، در این نشست بیان کرد: از اصل نگارش این کتاب حدود ربع قرن می‌گذرد و بعد از انتشار با فاصله کمی جزء منابع مهم در این حیطه قرار گرفت و خارج از ایران به ویژه در آلمان مورد توجه واقع شد. همچنین با توجه به ترجمه‌های انگلیسی که از این کتاب صورت گرفت افراد بیشتری توانستند از آن بهره‎مند شوند. ترجمه کتاب را دانشگاه ادیان و مذاهب قم پیشنهاد داد.

وی در ادامه افزود: کتاب از چند جهت مهم است؛ اول به جهت محتواست که پرداخت جامعی به کلام، آن هم در سد‌ه‌های دوم و سوم داشته که سده‌های شکل‌گیری نحله‌های کلامی است. به لحاظ تتبع نیز بسیار گسترده است و آن طور که خود نویسنده در مقدمه کتاب اشاره می‌کند، بیشتر حجم کار و بلکه تمام آن را یک نفره انجام داده است و حدود 10 سال از طرف دانشگاه پشتیبانی شده و کار را انجام داده است.

بهشتی تصریح کرد: تتبع بسیاری که نویسنده داشته بسیار قابل ملاحظه است. ایشان غیر از منابعی که یک بار ارجاع داده، حدود 5 هزار منبع را استفاده کرده که قابل ملاحظه است، اما غیر از این تلاش که همراه با جست‌و‌جویی سنگین و زحمات زیادی بوده، مسئله جالب توجه رویکرد وی به این موضوع است.

رویکرد تاریخی و نظام‌مند

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه بیان کرد: ایشان تلاش کرده تا در سه جلد و نیم از این کتاب، به شیوه تاریخی جلو رود. کوشش او بر این بوده که در آنجا اگر به معرفی جریان‌های کلامی می‌پردازد، کارش در حد نسبت دادن یک مطلب به جماعتی نباشد، بلکه با دقت آرای متکلمان را به درستی بازتاب دهد.

وی در ادامه افزود: در نیمه جلد چهارم به بعد، ایشان علاوه بر این رویکرد تاریخی، رویکرد نظام‌مندی را دارد و در آنجا می‌گوید که ماحصل این بحث گسترده مجموعاً در مورد علم کلام چه چیزی است و به صورت موضوعی حرکت می‌کند که این نیز جالب توجه است که جمع بین دو رویکرد صورت گرفته است، در حالی که معمولاً به یکی بیشتر پرداخته می‌شود و اگر بخش اول نبود، شاید برای آن بخش دوم به این شکل مقدور نمی‌بود که کار شود. مسئله دیگر اینکه ایشان آمده و در عالم اسلامی، 5 حوزه را مشخص کرده که عبارت است از شام، مصر، عراق، حجاز و حوزه شرق ایران که برای ما بسیار باارزش است و در واقع متکلمان با گرایش‌های مختلف را حوزه به حوزه بررسی کرده و از این جهت داد و ستد‌های میانشان را نیز تحلیل می‌کند کاری کم‌سابقه محسوب می‌شود.

تبیین نسبت شرایط اجتماعی و مباحث علم کلام

بهشتی بیان کرد: سومین مسئله این است که عنوان کتاب، کلام و جامعه است، یعنی نگاه کردن به مسئله از زاویه تبیین نسبت بین شرایط اجتماعی و مباحث علم کلام که از این زاویه شاید کمتر اثری داشته باشیم که پرداخته شده باشد، یا اگر بوده نیز بسیار مختصر بوده است. مثلاً اهمیت دگرگونی‌های اجتماعی در قرون دوم و سوم را بررسی کرده که در قرن دوم کسانی که در حوزه کلام فعالیت داشتند، از اعراب هستند و بعد از کسانی هستند که به اشراف عرب تبدیل شده‌اند. در حالی‌که در نیمه قرن دوم و قرن سوم با قشر دیگر اجتماعی رو‌برو هستیم که غالباً از موالی و صاحبان حرفه‌ها هستند و اینکه این اندیشه‌ها می‌تواند چه تأثیرگذاری داشته باشد تبیین کرده است. این از چیز‌هایی بود که در سنت ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این‌ها مزیت‌های کتاب هستند. در واقع خود کتاب به لحاظ محتوا باارزش و به لحاظ روش مواجهه و بعد هم شیوه کار علمی و دقت فوق‌العاده که در استناد‌ها وجود دارد قابل توجه است.

وی در ادامه افزود: مخاطب کتاب نیز اهل فن هستند و نه عموم؛ بنابراین دامنه موضوعات نیز بحث کاملاً فنی است. ممکن است در جا‌هایی که می‌خواهد تحلیلی ارائه کند، نظرش متفاوت از نظر خواننده باشد که مهم نیست و در هر کار علمی این مسئله وجود دارد، اما مهم این است که بحث را به شیوه علمی پیش برده و اتفاقاً اگر گسی بخواهد به کتاب نقدی وارد کند، باید علمی باشد. همچنین با نویسنده‌ای مواجه نیستیم که بخواهد باور‌های خودش را بگوید و به مخاطب تحمیل کند، بلکه با نویسنده‌ای محقق مواجه هستیم که کوشش می‌کند، اندیشه‌ها را استخراج کند. این نیز به معنای داوری نیست، هرچند که داوری‌هایی نیز دارد و داوری‌هایش را هم می‌توان عالمانه نقد کرد.

جای خالی سیر تطور اندیشه‌های متکلمان

بهشتی تصریح کرد: یک نکته نیز به عنوان نقد در مورد کتاب قابل طرح است. وقتی با اندیشه‌های یک متکلم مواجه می‌شویم خوب است که تطور اندیشه‌های او را نیز داشته باشیم. نویسنده در این کتاب تتبع گسترده‌ای داشته و به لحاظ گردآوری و فهرست کردن قوی ظاهر شده، اما به نظر می‌رسد که اگر می‌شد و سیر تطور اندیشه‌های متکلمان گزارش می‌شد نیز خوب بود. البته اینکه چقدر این کار مقدور بوده که در مورد اندیشمندان صورت گیرد نیز مسئله‌ای است، اما بنده معتقدم که اگر می‌شد چنین کاری انجام شود خوب بود.

وی در انتهای سخنان خود بیان کرد: برای ترجمه کتاب، سعی کرده‌ایم به منابعی که ایشان ارجاع داده‌اند مراجعه کنیم و متن را ببینیم و بعد ترجمه را انجام دهیم. البته، چون تمام متن‌ها را ندیده‌ایم و به مناسبت ارجاع، رجوع کرده‌ایم، نمی‌دانم که آیا مقدور بود که ترتیب اندیشه‌ها را نیز می‌توانستیم داشته باشیم یا خیر و بعد در یک مطالعه‌ای که می‌خواهید تطور تاریخی را بیاورید، آن وقت می‌شد تحول اندیشه‌های افراد را معلوم کرد؛ بنابراین نمی‌توانیم قضاوت کنیم که آیا چنین کاری مقدور بوده یا خیر، اما اگر می‌شد یک قدم در این کار جلوتر می‌بودیم.

 

تتبع دقیق و عمیق محقق

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام طارمی به ایراد سخن پرداخت و بیان کرد: ترجمه این کتاب تأثیر بالایی در کار‌های تحقیقاتی حوزه کلام و مطالعات اسلامی، به جهت روشی خواهد داشت. فهم متون کهن کلامی دشوار است، آن هم برای طلبه امروزی که متون دیگری می‌خواند، اما آن فهم برای «فان اس»، به این دلیل که خودش را متمرکز کرده بود، اتفاق افتاده است. در سال 71 که کنگره جهانی شیخ مفید بودیم، در آنجا آقایان مستشرق نیز بودند و یک نصف روز را به مقاله‌های مدعوین اختصاص دادند که در آن کنگره نیز شاهد حضور «فان اس» بودیم. احترامی که افراد برای او قائل بودند کاملاً نشان می‌داد که متفاوت از دیگران است.

وی تصریح کرد: برای بنده جالب است که یک محقق، برای رسیدن به یک نظر تا این حد به تتبع بپردازد. چه اینکه اگر این تتبع را در مطالعه نداشت، به این نتیجه نهایی نمی‌توانست برسد و به ویژه اینکه در این کتاب به بستر زندگی مردم و شکل‌گیری کلام از این زاویه توجه شده است. جالب توجه است که نویسنده در این کتاب حتی به کتابی مانند «زهر الربیع» نیز ارجاع داده شده که برای قرن دوازده است. همچنین از کتاب «حقایق‌الایمان» نیز مطالبی گزارش شده است. از دیگر ارجاعات جالب توجه نیز ارجاع به کتاب «کشف‌المحجة» اثر سید بن طاووس است که به درستی این کار صورت پذیرفته است.

توجه به عقلانی بودن کلام اسلامی

حجت‌الاسلام طارمی در ادامه افزود: یکی از بحث‌های خوب این کتاب توجه به عقلانی بودن کلام اسلامی است که در آن دوران چنین چیزی را خیلی خوب کشف کرده است. در بخش‌هایی از جلد چهارم نیز بحثی مانند حُسن و قبح عقلی در حوزه احکام را به خوبی بحث کرده و تحلیل کرده که چطور سیر کلام اسلامی به عکس حرکت کرده است. همچنین باید توجه داشت که ایشان به جامعه کلامی اهل سنت نظر داشته است.

وی بیان کرد: با توجه به شناختی که از «فان اس» دارم احساس می‌کردم که سهم شیعه را در برخی از مسائل مورد توجه قرار دهد، اما در نیم‌جلد آخر جلد چهارم چنین چیزی را مشاهده نمی‌کنیم. جالب است که در مواردی از هشام و زراره نیز ارجاعاتی دارد و علاوه بر این در یکجا بحثی را در مورد ایمان و کفر دارد که نظر معتزلی‌ها و خوارج را آورده و بعد به اصطلاحی که خوارج در این زمینه داشتند یعنی جهنمیون اشاره می‌کند. می‌گوید جهنمیون کسانی هستند که وارد جهنم می‌شوند، اما عذاب نخواهند شد و جالب است که این اصطلاح دقیقاً در روایات ائمه(ع) وارد شده است؛ بنابراین این مورد اصطلاحی است که در کتب روایی ما وجود دارد و در عین حال فکر می‌کنم که نویسنده کتاب یعنی «فان اس» تحت تأثیر فضای اهل سنت بوده است.

دکترغلامرضا ذکیانی، رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه، در این نشست بیان کرد: در ترجمه این کتاب تحولی رخ داده است، چون دوستانی که کار ترجمه را برعهده داشته‌اند، به صورت تیمی وارد این حوزه شده‌اند و با دقت کم‌نظیری این کتاب را ترجمه کرده‌اند؛ بنابراین می‌توان با خیال راحت به این متن رجوع کرد.

جبران حق ضایع شده کلام

وی در ادامه افزود: برای اهل کلام این کتاب غنیمتی است. چون در سده اخیر و در چهار سده اخیر به دلایلی علم کلام همیشه جدلی و غیرقابل اعتنا تلقی شده و بین گروه‌های فلسفه نیز کمترین اعتنا به کلام صورت می‌گیرد، اما با این کتاب یک مقدار این حقی که از علم کلام ضایع شده جبران می‌شود.

دکتر ذکیانی تصریح کرد: «فان اس» درگیر قالب‌ها نشده و این طور نبوده که بگوید معتزلی یا اشعری و ... این طور می‌گویند، چه اینکه این کار یکی از آسیب‌های ماست که در کتب و تلاش‌هایی که صورت گرفته داریم و افراد متعددی داریم که رشته‌های مختلف کلام را درس می‌دهند، اما حداکثر دانش آن‌ها به کتاب فارسی است و یکی از دلایل افت علم کلام در جامعه ما همین است، ولی در این کتاب این نقص جبران شده و به خاطر رویکردی که نویسنده داشته، ما را با اسم‌هایی آشنا می‌کند که برای اولین بار می‌توان آن‌ها را شنید. شیوه‌ای که ایشان در منطقه‌نگاری دارند و از شام شروع شده و به عراق، ایران، مصر و حجاز رسیده نیز بسیار جدی تلقی می‌شود و به نظر بنده کار نو و جدیدی است و سبب می‌شود که از این منظر نیز به مسئله نگاه کنیم. همچنین ایشان با این طریق به جریان‌های جغرافیایی و سیاسی هم توجه داده است.

کمرنگی تحلیل گفتمانی

رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه در ادامه بیان کرد: خود ایشان عبارتی دارند و می‌گویند که نحله‌نگاران برداشت خود را نگاشته‌اند و ایشان سعی داشته که این کار را نکند و البته موفق هم شده، اما در اینجا مسئله و سؤالی پیش می‌آید. البته طرح این سؤال از جهت نقد نیست، از این نوع است که اگر چنین کاری انجام می‌داد بهتر بود. مسئله و سؤال بنده در این زمینه از اینجا شروع می‌شود که نام کتاب کلام و جامعه است و به محض اینکه کتاب به دستم رسید، بخش جامعه‌اش برایم مهم بود و دوست داشتم ببینم بحث جامعه را آن طور که انتظار داریم با رویکرد گفتمانی و تأثیر گفتمان‌های موجود در قرن‌های دو، سه و چهار در این کتاب منعکس شده است یا خیر، اما این حوزه را کمتر دیدم و کمرنگ بود.

دکترزکیانی تصریح کرد: برای مثال جنگ‌های علی(ع) برای مسلمانان مسئله مهمی بوده و می‌پرسیدند که مگر می‌شود برادر با برادر دیگر بجنگد؟ ولی جنگ جمل از دیگر جنگ‌ها مهم‌تر بود، چون عشره مبشره بودند و خون هم را ریختند و این سوال مطرح می‌شد که چطور ممکن است این اتفاق بیفتد. این حوادث سبب شد که بعد‌ها در پایان سده اول بحث‌هایی نظیر اینکه این‌ها مؤمن هستند یا کافر یا امر بین‌الامرین، مطرح شود. یکی از این اتفاقات این است که خوارج در این میان افراط می‌کنند و می‌گویند طرفین جنگ کافر هستند و حتی امیرمؤمنان(ع) نیز کافر است و باید توبه کند و بعد جنگ نهروان رخ داد. خوارج افراط کردند و این‌ها اصلاً علم را به ایمان گره می‌زنند که قابل تفکیک نیست و لذا در تفکر آن‌ها یک نفر با یک گناه از ایمان خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه هر موجی که در جامعه اسلامی راه می‌افتد، قاعده‎‌اش این است که ضد موج هم دارد، تصریح کرد: اگر افرادی این طور فکر می‌کردند افرادی نیز در مقابل آن‌ها ایجاد می‌شوند و افرادی مانند مرجئه پیدا می‌شوند که عمل را از نظر خارج می‌کنند و این‌ها مقابل خوارج بودند. این نگاه، نگاه جریانی است که وقتی جریانی راه می‌افتد به دلیل حادثه‌ای که رخ داده، عده دیگری در مقابل این‌ها پیدا می‌شوند و موج دیگری راه می‌اندازند و امروز نیز همین طور است.

آرای غیرمرسوم هشام بن حکم

دکترذکیانی افزود: مثال دیگر هشام بن حکم است. هشام مسئله کلام شیعی است. متکلم شیعی و مخصوصا متکلمینی که بعد از خواجه نصیر شکل گرفتند، این‌ها با هشام مشکل دارند، چون هشام بن حکم در زمان امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) است و آرائی دارد که این آرا با نظراتی که مرسوم و رسمی کلام شیعی، بعد از قرن هفتم است مخالفت دارد. اما این موارد کاملاً در انزوا قرار می‌گیرد. مثلاً هشام در مورد خدا می‌گوید که «شئ لا کالاشیاء»، همان حرفی که اشعری‌ها می‌گویند. همچنین وی نظرات دیگری نیز داشته که از سوی امام(ع) نیز طرد نشده و حتی در بسیاری از موارد کاندید مناظره شده است.

وی تصریح کرد: بعد از آغاز سده سوم، نوبختیان می‌آیند و نوبت که به شیخ مفید و مکتب شیخ مفید در بغداد رسید، چنان اتفاقی رخ می‌دهد که بسیاری از افراد شیعی، معتزلیان را قبول می‌کنند. همراه شدن شیعیان با معتزلی‌ها، سبب می‌شود که در تاریخ خودشان یعنی در سده دوم که متکلمان بزرگی داریم، این‌ها در محاق قرار گیرند. یعنی اندیشه‌های غیرمعتزلی و نابی که از سوی هشام مطرح شده است، متکلمین بزرگ ما این‌ها را نقد می‌کنند و می‌گویند این‌ها برای دوران قبل از اسلام آوردن و شیعه شدن هشام است، در حالی که وقتی می‌بینیم این‌ها قابل دفاع نیز هستند، اما یک کلام شیعی رسمی بعد از قرن هفتم به راه افتاده است که هشام در این کلام شیعی جا نمی‌شود و باید آن را تفسیر کرد.

این استاد دانشگاه در انتها بیان کرد: این جریان شیعی امامی است که تکثر در کلام امامیه یکی از موارد بسیار واضح و آشکار آن بوده است. اما بعد از مدتی این کثرت‌گرایی کم شده تا اینکه امروزه به اعتقادی رسیده‌اند و می‌گویند که این اعتقادِ اصلی تشیع است؛ بنابراین این بحث را از این جهت انجام دادم که بگویم ارتباط بحث با کتاب از این زاویه است که انتظار داشتم در این کتاب به جریان‌های کلامی بیشتر پرداخته می‌شد.

در ادامه نشست دکتر حمیدرضا شریعتمداری استاد دانشگاه ادیان و مذاهب با تشریح ویژگی های کتاب اظهار کرد: نسبتی که کتاب کلام و جامعه میان متن و سیاق و بافت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی برقرار کرده، نکته بسیار مهمی است. همه جوانه های جدی کلامی و همه مسائل اساسی کلامی اسلامی تحت تاثیر اتفاقات سیاسی و اجتماعی شکل گرفتند و از این جهت دغدغه مند بودند، بر خلاف فلسفه وقتی که شکل مدرسی اش را پیدا کرد، چه در مغرب زمین و چه در جهان اسلام.

وی ادامه داد: به استثنای قرن چهارم هجری در جهان اسلام شاهدیم که فلسفه دیگر دغدغه محور نیست و موضوع محور است، یعنی یک سری مسائلی هست که درباره آنها بحث می شود، بدون آن که دغدغه ها مطرح شوند.
استاد دانشگاه گفت: به عبارت دیگر اتفاقاتی که در صحنه واقعیت می افتاد، منشاء شکل گیری مسائل و جریانات کلامی می شد و به مرور مسائل و قضایا یک وجهه کلامی خالصی می یافت. به خود تاریخ تشیع که بنگرید، می بینید که شکل گیری و بروزش در یک مرحله با مساله سقیفه گره خورده و در مرحله دیگری با مسائل سیاسی عراق و کوفه گره خورده است. اگر معتزله را در نظر بگیرید، می بینید که با اعتزال سیاسی شروع شده است. اولین کسانی که به معتزله نامبردار شدند، کسانی بودند که اعتزال سیاسی جستند و بعدا در میان معتزله کلامی نیز این اعتزال سیاسی ظهور و بروز دارد. به عنوان مثال می توان گفت ارجاء با یک موضع سیاسی شروع شد و بعد به ارجاء کلامی و نقش عمل و ایمان در نجات و رستگاری مطرح شد.

دکتر شریعتمداری اظهار کرد: در شکل گیری خود خوارج بحث ایمان و کفر، با یک واقعه سیاسی و نظامی شکل گرفته است. این تحولات مهم است که منشاء شکل گیری جریان ها و مسائل کلامی شد و باعث شد که مباحث کلامی دغدغه مندانه مطرح شود و این نکته بسیار حائز اهمیت است، اما متاسفانه در تتبعات کلامی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اما در کتاب کلام و جامعه به خوبی به آنها پرداخته شده است.
وی اذعان کرد: قسمت شیعه این کتاب بسیار مهم است و شاخصه های اصلی راست کیشی را به خوبی نشان داده است، یعنی مرز جریان اصلی شیعه با انشعاباتی که از آن صورت گرفته در این کتاب به خوبی ترسیم شده و به دسته بندی های درون شیعه به خوبی توجه کرده است.
استاد دانشگاه در پایان گفت: نکاتی در ترجمه هست که به نظر ناشی از دشواری زبان آلمانی و پیچیدگی زبان فان است. اما در مجموع این کتاب بسیار ارزشمند است و مخاطب در برابر عظمت علمی فان اس سر تعظیم فرود می آورد و هم باید ترجمه ای که صورت گرفته را تحسین کرد.

یادآور می شود نشست نقد و بررسی کتاب «کلام و جامعه»، 26 شهریور، با حضور جمعی از اندیشمندان و علاقه‌مندان در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شده است.

فان اس- ذکیانی- بهشتی-